Tech hvg.hu 2018. június. 28. 11:03

Itt a(z újabb) dátum: 2021-ben megpróbálják fellőni az új űrtávcsövet

A Hubble utódjának szánt James Webb űrtávcső üzembe helyezését már több alkalommal elhalasztották, egyszer pedig azért is veszélybe került az eszköz léte, mert a projekt elérte maximális költségkeretét. Most úgy tűnik, minden klappol, a NASA pedig ki is jelölte az űrkutatás egy fontos mérföldkövének újabb dátumát.

A szakemberek már több éve dolgoznak az 1990-ben fellőtt Hubble utódján, a James Webb űrtávcsőn, amely számottevően, mintegy háromszor nagyobb elődjénél, és messzebbre is kerül majd a Földtől. Mindennek komoly oka van: a kutatók szerint így az űr sokkal messzebb lévő pontjait tudják majd vele kémlelni, de akár az univerzum keletkezésének körülményeire is választ kaphatnak segítségével.

A szerkezet elkészüléséről szóló első jelentések 2016-ban láttak napvilágot, de a JWST-t érthető mód már sokkal hamarabb elkezdték építeni. 2007-ben még arról szóltak a hírek, hogy 2013-ban fellövik, de ez technikai gondok miatt végül elmaradt, ahogy a 2017-es, valamint a következő céldátumként megjelölt 2018 októberi start is. A 2019-es indításból már szintén nem lesz semmi, ugyancsak műszaki probléma miatt.

A napokban újra hallatott magáról a James Webb, a NASA ugyanis közzétett egy több mint 60 oldalas, a teleszkóp működésének felülvizsgálatával kapcsolatos jelentést, melyből kiderült: az akusztikai tesztek nem voltak elég meggyőzőek, és mivel egy igen bonyolult műszerről van szó, a szakemberek nem kockáztathatnak.

NASA

A jelentésben ki is emelik, hogy egyetlen minimális emberi hiba is hónapokkal késleltetheti a(z újabb) fellövést, a költségekről már nem is szólva: eredetileg 2019 milliárd forintnak megfelelő dollárt szabtak meg az elkészítésére, de a szakemberek időközben újraszámoltak, és kiderült, ennyi nem lesz rá elég. A költségekre ráadásul a folyamatos csúsztatás is hatással van, és nyilvánvalóan nem annyira pozitív módon.

Az új dátum most 2021. március 30., vagyis ekkor elvileg – ha újabb gondok nem adódnak – fellövik a távcsőt, az emberiség számára pedig egy igen fontos eseményként marad meg ez a nap. A telekoszkóp persze már most történelem: a kutatók korábban azt mondták, 70-szer jobb lett, mint a Hubble.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.