Tech hvg.hu 2018. június. 28. 07:02

Felfedezték az első androidos férget

Jelentős kárt tehet a mobilokban az első androidos féreg, amely egy nyitva felejtett hibakereső interfészen keresztül juthat be a készülékbe. Szerencsére könnyen ellenőrizheti, hogy mobiltelefonja érintett-e, és be is zárhatja a biztonsági rést.

Bekapcsolva hagyott fejlesztői beállítás okozhat gondot a kisebb ázsiai gyártóktól származó androidos mobiltelefonokon – figyelmeztetnek a G Data szakértői. A nyitott 5555-os TCP portnak köszönhetően a támadók az Android Debug Bridge (ADB) interfész, vagyis az androidos hibakereső segítségével kapcsolódhatnak a készülékekhez. Az ADB egy sor tevékenységre használható: egyszerűen kiolvashatóak a mobiltelefonok rendszerinformációi, de szenzitív adatokat lehet ellopni vagy kártékony programok is telepíthetőek a készülékekre.

Az ADB-t a mobilos szoftverfejlesztők használják arra, hogy elemzések vagy telepítések során direkt kapcsolatot hozzanak létre a készülékkel – ismerteti Alexander Burris, a G Data vezető kutatója. Alaphelyzetben az okostelefonokon az ADB ki van kapcsolva. A problémát az okozza, hogy egyes ázsiai készülékgyártók elfelejtették bezárni az ADB interfészt, mielőtt forgalomba hozták a termékeiket.

Hogyan lehet védekezni?

A hiba kihasználására nem kellett sokat várni, már meg is jelent az első olyan androidos féreg, amely ezt a nyitott kaput használja ki a terjedéshez. Amikor az ADB.Miner az okostelefonhoz kapcsolódik, egy USB debugging kérdés jelenik meg. Ha OK-t nyomunk, akkor a készülék fertőzötté válik. A féreg nyitott 5555 TCP portok után kutat az interneten, majd tovább terjed más készülékekre, egy kriptobányász botnetet alkotva. A fertőzött készülék az XMR COIN-nak nevezett virtuális valutát bányássza. A felhasználó szempontjából ez azt jelenti, hogy a készülék teljesítménye csökken, az akkumulátoridő lerövidül, középtávon pedig a készülék is károsodik.

A jó hír viszont, hogy fenyegetés egyszerűen elhárítható. A G Data szakértői szerint ehhez a készülék beállításaiban egyszerűen ki kell kapcsolni az esetlegesen nyitva felejtett fejlesztői beállításokat. A telefonos többségénél ezek nem szerepelnek az elérhető menüpontok között, ami azt jelenti, hogy azokban a mobilokban eleve nincsenek bekapcsolva.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2025. január. 16. 18:16

Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen

Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.