A várakozások szerint júliusban hozza nyilvánosságra az Európai Bizottság döntését az Androiddal kapcsolatban indított versenyjogi eljárás ügyében. Példátlan mértékű büntetés jöhet.
Az Európai Bizottság egy éve sosem látott mértékű versenyjogi bírsággal sújtotta a Google-t. A keresőóriás a 2,42 milliárd eurós büntetést azért kapta, mert az EB szerint jogosulatlan előnyhöz juttatta saját keresőjében Froogle nevű ár-összehasonlító szolgáltatását.
Hallott már korábban a Froogle-ről? Nem sokszor? Éppen ezért írtunk már annak idején, hogy a rekordösszegű bírság csak a bemelegítő kör volt. Merthogy az Android operációs rendszer ellen is zajlik egy uniós eljárás, ami a nagyságrendileg több embert érintő jellege miatt még komolyabb bírságot hozhat a Google-nek. A Politico az ügyet ismerő, neve elhallgatását kérő több forrástól is úgy értesült, hogy az EB júliusban közli majd döntését. A Financial Times úgy számol, a vállalat éves bevételének 10 százalékában maximált büntetés akár 11 milliárd dollárnak megfelelő 9,3 milliárd euró is lehet. A maximális összeg kiszabása nem valószínű, de a tavalyi rekord megdöntése várható.
A Bizottság még 2016 áprilisában tájékoztatta a Google-t előzetes álláspontjáról, miszerint a társaság az uniós antitrösztszabályokat megszegve visszaélt erőfölényével. Az uniós végrehajtó szerv attól tart, hogy a Google:
- egyes alkalmazások licencbe adásának feltételeként előírta a gyártók számára a Google Chrome böngésző előzetes telepítését, illetve hogy eszközeiken a Google keresőt állítsák be alapértelmezett keresőszolgáltatásnak;
- nem tette lehetővé a gyártóknak az Android nyílt forráskódú konkurens operációs rendszerekkel működő intelligens mobileszközök értékesítését;
- azzal a feltétellel nyújtott pénzügyi ösztönzőket a gyártók és mobilhálózat-üzemeltetők számára, hogy eszközeikre kizárólag a Google keresőt telepítik előzetesen.
A Bizottság 2016-ban közzétett előzetes véleménye szerint ezek az üzleti gyakorlatok azt eredményezhetik, hogy a Google Search erőfölénye tovább erősödik az általános internetes keresőszolgáltatások piacán. Aggályosnak tartják továbbá azt is, hogy e gyakorlatok miatt nem alakulhat ki megfelelő verseny a konkurens mobil böngészők és a Google Chrome között, valamint hogy az ilyen gyakorlatok hátráltatják az Android nyílt forráskódjára építő operációs rendszerek fejlődését és az ilyen rendszerek által az új alkalmazások és szolgáltatások kifejlesztésére kínált lehetőségeket.
Az előzetes uniós állásfoglalás szerint a Google magatartása végső soron kárt okoz a fogyasztóknak, mivel egyrészt akadályozza őket abban, hogy a lehető legszélesebb kínálatból válasszanak, másrészt pedig elfojtja az innovációt.
A Google ezzel kapcsolatban korábban azt az állásfoglalást tette közzé, miszerint szerintük az Android hozzájárult egy jelentős és fenntartható ökoszisztéma kialakulásához, amely nyílt forráskódú szoftverre és mindenki számára hozzáférhető innovációra épül.
Ha tudni szeretne az ügy fejleményeiről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.