A Ceres törpebolygó körüli utolsó röppályájára ereszkedik hamarosan a Dawn űrszonda – közölte a göttingeni Max Planck Naprendszer-kutató Intézet (MPS). Az űreszköz ezáltal eddig nem elérhető részletességű képeket tud készíteni.
Pályagörbéje a hónap elején a Ceres felszínének kevesebb mint 50 kilométeres közelségébe vezeti a szondát – ezzel kezdődik meg a Dawn Ceres körüli missziójának befejező szakasza.
"A missziónak ez az utolsó fázisa igazán izgalmas lesz" – mondta Andreas Nathues, az MPS kutatója. Az intézet vezetésével fejlesztett és megépített kamerarendszere segítségével a szonda már most új képeket küld a Ceres vízben gazdag világáról.
A Ceres jelenleg Nap-körüli, több mint 4,5 évig tartó, enyhén elliptikus körpályájának a csillaghoz különösen közeli szakaszánál tart. Már az elmúlt hetekben készített képeket a Dawn két kamerája a két röppálya közötti átmeneti szakaszon. Színes felvételeket készített a Dantu-kráterről, amelynek alján világos repedések hálózata és sólerakódások láthatók. A kutatók feltételezése szerint ezeken a helyeken a múltban a mélyből valamilyen anyag emelkedhetett fel, a kráter talaja megemelkedett és töredezni kezdett. A felvételek felbontása nagyjából 50 méter pixelenként, így ezek a régióról valaha készült legrészletesebb színes képek.
Nem tudni, meddig tud még a Dawn felvételeket küldeni a Földre. Néhány hónapon belül elfogy az üzemanyaga. Az űrszonda ezt követően a törpebolygó körüli stabil röppályán marad. A missziót eredetileg 2017 őszéig tervezték.
A NASA űrszondája 2015 márciusában 7,5 évnyi utazás után ereszkedett a Ceres körüli röppályára. A törpebolygó csaknem ezer kilométeres átmérőjével a Mars és a Jupiter közötti kisbolygóöv legnagyobb égiteste. 1801-ben fedezték fel, és a földművelés római istennőjének nevét kapta. A Ceres már a második állomása a 2007-ben indult missziónak: 2011 júliusában jutott el az űrszonda a Vesta aszteroidához, amely körül 2012 szeptemberéig keringe
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.