Hogy elejét vegye a meztelen fotókkal való netes visszaéleseknek, a Facebook azt kéri a felhasználóktól, küldjenek magukról meztelen felvételeket. A cég ezután egy digitális jellel látja el a beküldött anyagokat, ami elviekben megakadályozza majd, hogy az egyénről újabb képek kerüljenek ki a közösségi oldalakra és így a világhálóra.
Az online zaklatás legdurvább formája, a bosszúpornó komoly probléma a tinédzserek és huszonévesek körében, ilyen eset már Magyarországon is borzolta a kedélyeket, és azóta az is kiderült: minden harmadik magyar gyereket érinthet az online zaklatás. A bosszúpornó esetében az egyik fél közzéteszi a neten (sokszor éppen a Facebookon) a korábbi együttlétek alkalmával készült meztelen felvételeket.
A hasonló problémák mindeddig nagyon nehezen voltak kezelhetők, hiszen a felkerült képet vagy képeket kizárólag törlés útján lehetett eltüntetni a közösségi oldalakról. Jól tudják ezt a Facebooknál is, ezért még tavaly ősszel kitalálták, hogy bekérik a felhasználóktól a meztelen fotóikat, mára pedig már több országban is aktiválták az erre szolgáló felületet. A furcsa kérés a prevenciós technikával járó védelem egy fontos eleme, a beküldött képeket ugyanis digitális ujjlenyomattá alakítják át. Általa elviekben semmilyen, a felhasználót ábrázoló kompromittáló fénykép nem fog megjelenni a Facebook és a cég tulajdonába tartozó szolgáltatások felületén, mert feltöltés esetén a rendszer automatikusan blokkolja azokat. Mindegy, honnan vagy melyik fiókról próbálják meg elérhetővé tenni, akkor sem.
A Facebook és a bosszúból terjesztett meztelen fotók ellen régóta küzdő, Revenge Porn Helpline közös projektje. A beküldött képeket a Facebook ígérete szerint egy speciálisan erre a feladatra grundolt, ötfős csapat fogja látni, kizárólag addig, amíg a már említett digitális jellé át nem alakítják. Ezután a forrásfájlként használt fotókat törlik, és csak az abból kinyert adatot tárolják el. Érdekes kezdeményezés, ha azt nézzük, hogy épp a nem megfelelő adatkezelés miatt rángatták egyebek mellett az Európai Parlament elé is Mark Zuckerberget.
A funkciót első körben Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Kanadában vezették be, de egy ideje már az Egyesült Királyságban élőknél is működik. Mivel már a negyedik országban tették elérhetővé, így biztosan eljut majd hozzánk is, de a hazai aktiválás időpontjáról még nincsen információnk.
Ha máskor is tudni szeretne a Facebook új funkcióiról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.