Tech hvg.hu 2018. április. 04. 06:03

Miért van most ez a nő a Google főoldalán, ki ez a Maya Angelou?

Együtt dolgozhatott Martin Luther Kinggel, Bill Clinton elnöki beiktatásán saját versét szavalhatta, és úgy általában: sokat tett azért, hogy a világ szebb és jobb hely legyen. Dr. Maya Angelou nem véletlenül került ma a Google kereső főoldalára.

Megtanultam, hogy az emberek el fogják felejteni, amit mondtál, elfelejtik, amit tettél, de soha nem fogják elfelejteni azt, hogy milyen érzéseket keltettél bennük.

Az 1928-ban ezen a napon született Marguerite Annie Johnson, azaz Maya Angelou korán megtapasztalta, hogy a rossz cselekedetek által kiváltott szörnyű érzések hosszú időn át megmaradnak. Nyolcadik évében megerőszakolta anyja egy barátja, ezután a kislány öt teljes évre megnémult. A nehéz életszakaszon az irodalom segítette át: akkor még csak olvasta a könyveket, később több – önéletrajzi ihletésű – prózát, verseket, gyerekkönyveket és még szakácskönyveket is írt.

Az amerikai írónak országos ismertséget az 1969-ben megjelent I Know Why the Caged Bird Sings (Tudom, miért énekel a rab madár) című könyv hozott. Ezután műveiben és aktivistaként is küzdött a nők és az afroamerikaiak jogaiért, többek között Martin Luther King mellett. Tevékenységét az irodalom mellett a közéletben is elismerték: 1992-ben saját versét szavalhatta el Bill Clinton elnöki beiktatásán – ilyesmire korábban három évtizeden át nem volt példa.

A Google kereső főoldalán ma a Still I Rise című verse olvasható, sőt hallható is. A születésének 90. évfordulójára elkészített különleges Google-logó ugyanis nem csak animált, de hangos is: Maya Angelou előadásában hallhatjuk a művet.

További érdekes Google-logókat talál, ha ide kattint. Ha máskor is tudni szeretne róla, hogy miért különleges az aznapi logó, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.