Tech hvg.hu 2018. március. 20. 07:02

Dagad a Facebook-botrány: letiltották azt a felhasználót, aki jelentett az 50 millió embert érintő adatgyűjtésről

Christopher Wylie alapította azt a céget, amely 50 millió felhasználó adatait használhatta fel politikai célokra, nem etikus módon. A férfi a botrány előtt a sajtónak szivárogtatott információkat a visszásságról, a Facebook most letiltotta a profilját.

Komoly botrány indult útjára a hétvégén, amikor kiderült: mintegy 40-50 millió Facebook-felhasználó érintett a néhány napja kirobbant adatgyűjtési ügyben. A beszámolók szerint ugyanis olyan felhasználók adataihoz is hozzájuthatott a Cambridge Analytica nevű amerikai elemzőcég, amelyekhez abban a formában nem lett volna szabad.

A problémás adatgyűjtést felfedő dokumentumok állítólag a Trump-család feltételezett orosz kapcsolatait vizsgáló Robert Mueller különleges ügyész munkájának eredményeképpen kerültek elő. Miután a Facebook tudomást szerzett az adatgyűjtésről, felszólította Cambridge Analyticát, hogy töröljenek minden adatot, az elemzőcég pedig ennek megtörténtét vissza is igazolta. Azóta kiderült: valójában nem törölték a felhasználóktól begyűjtött adatokat. A Facebook válaszként letiltotta az elemzőcég anyavállalata, a Strategic Communication Laboratories összes hozzáférését. De nemcsak az övékét.

Christopher Wylie – aki az adatgyűjtési ügyről szolgált részletes információkkal az azt megíró lapoknak – vasárnap a Twitteren jelentette be, hogy a Facebook felfüggesztette a profiljához való hozzáférését – írja a The Register. Wylie szerint azért, mert megszellőztette a dolgot, amiről ráadásul már két éve tudtak a belsősök.

A CBS beszámolója szerint Wylie és a Facebook kapcsolatban állnak egymással. Utóbbi részéről azt állítják, a férfi nem hajlandó addig együttműködni velük, amíg meg nem szüntetik a fiókja felfüggesztését, amit azonban ők nem hajlandóak megtenni, tekintve, hogy részt vett az adatlopásban.

Wylie azért tudhatott a történésekről, mert ő volt az egyik alapítója a Cambridge Analytica nevű amerikai elemzőcégnek.

A Cambridge Analytica szintén a Twitteren tett bejegyzést, amiben azt írják, ők betartották a Facebook felhasználási feltételeit, és már kapcsolatban állnak a céggel. Azt pedig határozottan kijelentették, hogy nem tárolnak és használnak semmilyen adatot a felhasználók profiljáról.

A céget ráadásul nemcsak Trump kampányával hozták kapcsolatba, hanem a Brexittel is. Erre az állításra szintén a Twitteren reagáltak, amely szerint semmilyen szolgáltatást nem vettek igénybe tőlük a Brexit-kampánnyal kapcsolatban.

A The Register beszámolója szerint a Facebook azért függesztette fel Wylie, Aleksandr Kogan, valamint a cég facebookos fiókját, mert bár korábban már kérték őket, hogy töröljék a szóban forgó adatokat, a Cambridge Analytica pedig azt állította, hogy mindez megtörtént. A dolgok mostani állása szerint viszont mégsem.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.