Tech hvg.hu 2018. március. 07. 10:00

Egyre durvább: nem Bitcoint, hanem Bitcoint bányászó gépeket loptak

Izland történetének egyik legnagyobb bűnesete során több száz szervert loptak el a bűnözők.

Izland éghajlata és megújuló energiái miatt szívesen üzemeltetnek itt szervereket. Ezek közül loptak el körülbelül 600 gépet egy adatközpontból, méghozzá olyanokat, amelyeket kriptopénz-bányászatra használtak – számolt be az esetről az Associated Press.

Miközben egy hagyományos számítógép nem igazán felel meg kriptopénz-bányászati célokra megfelelő GPU hozzáadása nélkül, addig az adatközpontokban található nagyteljesítményű szerverek sokkal sikeresebbek lehetnek a bányászatban. Az Izlandon ellopott gépek értéke nagyjából 2 millió dollár, és bár 11 embert, köztük egy biztonsági őrt is letartoztattak, a gépeket eddig még nem sikerült visszaszerezni. A géplopás állítólag csak pénzügyi veszteséget okozott, ugyanis a szervereken nem tároltak fontos adatokat.

A bűnüldöző szervek szerint a gépek a kriptopénz-bányászattal sokkal több hasznot hozhatnak, mintha eladnák őket, viszont a bányászathoz szükséges óriási energiaigény akár a nyomra vezetést is segítheti. A rendőrség szerint a mostani eset jól szervezett bűnözésre utal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.