Hamarosan egy ügyes asszisztenssel bővül a Nemzetközi Űrállomás személyzete. Egy lebegő gömb alakú mesterséges intelligenciáról van szó.
Egyfajta lebegő agynak tekinthető az Airbus és az IBM által közösen fejlesztett CIMON (Crew Interactive Mobile CompanioN) nevű mesterséges intelligencia. A kosárlabda méretű, 3D-s nyomtatott műanyag és fémgömb súlya a földön 5 kiló, viszont az űrállomáson még a súlytalanság állapotában is képes lesz repülni. A szerkezet az IBM Watson módosított verzióját futtatja.
Az űrállomáson lebegő szerkezettel a képernyőjén tartható majd a kapcsolat. Egyelőre Alexander Gerst űrhajóst ismertetik meg vele (arcfelismerés, hangfelismerés), Gerst küldetése júniustól októberig tart az űrállomáson. Ahogy a szakember végrehajtja majd egy-egy feladat lépéseit, a CIMON javaslatokat fog tenni a leghatékonyabb megoldásokkal kapcsolatban.
A földön tevékenykedő digitális asszisztensekhez hasonlóan, CIMON is megérti a szóbeli parancsokat, és egy szintetizált hang segítségével közli majd a mondanivalóját. A mesterséges intelligencia a felmerülő technikai problémákra is képes lesz időben figyelmeztetni.