A külcsín nem sokat változott tavalyhoz képest, de a borítás alatt azért bőven akad új fejlesztés. És most először egy valamiben jelentősen különbözik egymástól a zászlóshajó kategóriás testvérpáros két tagja. Az S9 és az S9+.
Tavaly a Samsung a februári Mobile World Congress szakkiállításra még nem vitte el a Galaxy S8-at, amit végül egy saját rendezvényén március végén leplezett le. Idén változott a terv, ugyanis a világ legnagyobb okostelefon-gyártójaként jegyzett dél-koreai cég már az MWC előestéjén fellebbentette a fátylat a 2018-as csúcsmobiljáról, a Galaxy S9-ről. Amiből persze szokás szerint két változat érkezett: a normál S9 mellett a némileg nagyobb S9+ is bemutatkozott Barcelonában.
Ahogy azt már a korábban kiszivárgott kémfotók alapján sejteni lehetett, külcsín tekintetében idén semmi lényeges változtatást nem hajtott végre a Samsung. Laikusként első blikkre könnyen össze lehet keverni egymással egy S8-ast és egy S9-est, főleg elölről. Hátulról már árulkodó jel, hogy az S9-en nem a kamerától jobbra, hanem az alatt kapott helyet az ujjlenyomat-leolvasó szenzor. Az optikának pedig immár nem a bal, hanem a jobb oldalán található a LED-segédfény.
Érdekessé, hogy míg az S9-en kisebb, addig az S9+-on kicsit nagyobb lett az on/off gomb tavalyhoz képest. Újdonság az AKG által finomhangolt Dolby Atmos sztereó hangzás, a hangerő az elődökhöz képest 1,4x-esére nőtt, ezenkívül pedig egy AKG vezetékes fülest is kapunk alapáron.
Az S9-en egy az elődmodelléhez hasonló, vagyis 5,8 colos képátlójú sAMOLED érintőkijelző található, ami elsősorban 2960x1440 pixeles felbontásáról, 18,5:9-es hosszúkás képarányáról, illetve némileg vékonyabb káváiról ismerszik meg. Az S9+-on is hasonló technológiájú és felbontású panel kapott helyett, ezúttal azonban 6,2 colos képátlót kapunk.
Agymenő
A lila, kék, fekete és ezüst színben gyártott, IP68-as vízálló kivitelű S9-nek már az elődje sem volt éppen lassú, de ahogy az ilyenkor lenni szokott, a gyártó újra, gyorsabbra cserélte a készülék chipsetét. A Series 9 Exynos 9810 chip esetében a gyártó még nem tudta meglépni az előzetesen pletykált, 10-ről 8 nanométeres csíkszélességre történő váltást, azonban a második generációs 10 nanométeres technológiával készülő chip így is egészen ígéretes.
A négy darab nagy teljesítményű és négy kis fogyasztású maggal szerelt chipkészletben egy 18 magos grafikusgyorsító landolt, az új LTE modemnek köszönhetően pedig 1-ről 1,2 Gbit/s-ra nőtt a maximális mobilnet letöltési sebesség. Csak aztán legyen olyan hálózat, ahol ezt ki is tudjuk próbálni.
Az S9 ezenkívül Snapdragon 845-ös chipsettel ellátott változatban is készül. Ez az említett Exynos lapkához hasonló technológiával gyártott megoldás ugyancsak nyolc maggal és egy nagy teljesítményű grafikusgyorsítóval rendelkezik, és LTE fronton is ugyanazt tudja, mint a társa. Magyarországon egyébként az Exynos-alapú S9-esek lesznek kaphatóak.
A Galaxy S9 4 GB RAM-mal és 64/128/256 GB belsőmemóriával rendelkezik, a Galaxy S9+ pedig 6 GB RAM-ot társít az említett flashmemória kapacitásokkal – mindkét modell támogatja a microSD memóriakártyákat. Az akkumulátorkapacitás változatlanul 3000, illetve 5000 mAh. Alapáron vezetékes gyorstöltő jár, a vezeték nélküli gyorstöltő feláras extra. Egy új dokkoló is érkezett: az újfajta DeX-ben vÍzszintesen kell belehelyezni a telefont.
Hogyan képezi a fényt?
Míg az S8-ban és az S8+-ban ugyanaz a szimplakamerás hátoldali képalkotó modul volt, addig az S9 és az S9+ e tekintetben jelentős változást hozott. A különbség egyszerű: míg az S9-en hátul továbbra is egyetlen 12 megapixeles és optikai képstabilizátoros kamera található, addig az S9+-on egy a Note8-éhoz hasonló, duplakamerás megoldás teljesít szolgálatot.
A Samsung sokáig eminens tanuló volt a maga f1,7-es fényerejű mobil optikáival, nemrégiben azonban az LG előrukkolt az első f1,6-os kamerával. Ezt a rekordot most illett megdönteni, és sikerült is. Az S9-ben debütált a világ első f1,5 fényerejű mobil kamerája, ami minden korábbinál több fényt enged magába, és ezáltal hatékonyan segíti a rossz fényviszonyok melletti fotózást.
A gyártó közlése szerint mindez az új négylépcsős zajcsökkentéssel kombinálva mintegy 30 százalékkal kevesebb képzajt eredményez, mármint az S8-hoz képest. Teszt a lelke mindennek, ezt a későbbiekben alaposan ki fogjuk próbálni.
F1,5 mellett viszont már igen kicsi a mélységélesség, tehát előfordulhat, hogy a fotóalanyunknak csak az orra lesz éles, a füle már nem. Éppen ezért az S9-ben nem fix a rekeszérték: ha elég fény áll rendelkezésre és nagyobb mélységélességre vágyunk, akkor akár f2,4 mellett is fotózhatunk. A spanyolviaszt azért nem a Samsung találta fel, hiszen a Nokia N86 már 2009 elején tudott hasonlót: a finn mobilnak f2,4-4,8-as kamerája volt.
Szuperlassított felvételkészítés terén a Samsung eddig komoly lemaradásban volt, hiszen még a Note8-cal is maximum csak 120 képkocka/másodperc sebességű slow-mo 720p videókat lehetett készíteni. Akkor, amikor az új iPhone-ok 240 fps-t tudnak Full HD felbontás mellett, a Sonynál pedig már tavaly volt 960 fps-es videófelvevő.
Jó hír, hogy most már az új S9-esekkel is készíthetők másodpercenként 960 képkockás, látványosan lelassítható 720p felvételek. Ezek alig 0,2 másodpercnyi történést rögzítenek, és aztán 6 másodperc alatt játszódnak le. Nem mellesleg pedig kapásból elmenthetők akár animált GIF-ként is, vagy kitehetők közvetlenül a zárolt képernyőre.
A 2x-es optikai zoom és az "élő fókusz" az S9+ kiváltsága, ezekhez ugyanis kell a két kamera.
Egyebek, elérhetőség
A frontkamera mindkét készüléken ugyanolyan, 8 megapixeles, f1,7-es fényerejű és autofókuszos. Apple fronton nemrégiben sokan gyorsan megszerették az Animojit, vagyis a lehetőséget, hogy a saját hangunkat és arckifejezésünket tükröző animált figurák közvetítésék az üzeneteinket. Most már a Samsungnál is van hasonló, ami nem más, mint az S9-eseken debütált, remekül személyre szabható, hivatalos Disney támogatást élvező AR Emoji.
A Bixby digitális asszisztenst továbbfejlesztették, és mostantól egy kiterjesztett valóság (AR) alapú új élő fordítás funkcióval is fel van vértezve. Elég egy idegen nyelvű felirat vagy tábla felé tartani a készüléket, és annak kijelzőjén máris megjelenik az adott szövegrész lefordított verziója.
A Samsung Android 8.0 (Oreo) szoftveres, opcionálisan dupla SIM-slotos új csúcstelefonjait hazánkban február 25-től lehet előrendelni, az első példányokat pedig március 16-án vehetik majd át a vevők. Az S9 magyarországi ára 279 990 forint, az S9+ pedig 309 990 forintos áron startol el. Az előrendelők 30 ezer forintos árkedvezményt kapnak, ha leadják régi készüléküket, és a többi vásárlónál egy héttel korábban kapják meg az új telefonjukat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.