Tech hvg.hu 2018. február. 12. 17:00

Nehogy beugorjon: tech-hírességek kérnek némi Bitcoint, óriási nyereséget ígérve

Visszatért az internetre a „nigériai herceg” típusú csalás, igaz, kissé más köntösben, és a kriptopénzek körüli fejhajtást meglovagolva.

Ezúttal nem egy szegény nigériai herceg kér pénzt a jószívű netezőktől, hanem olyan hírességek, mint Elon Musk vagy John McAfee. Pontosabban nem ők, hanem azok a kiberbűnözők, akik visszaélnek a nevükkel.

Olyan üzenet jelent meg a Twitteren, amelyben például Elon Musk kéri azt, hogy adjunk át neki 0,025 bitcoint, hogy azután azoknak, akik ezt gyorsan megteszik, 0,5 bitcoint küldjön vissza. Hihetetlen, hogy egyáltalán elhiszi valaki, hogy Musk majd ilyennel tölti az idejét.

Twitter

Az újfajta csalás február elején ütötte fel a fejét a neten, és a csalódott kriptopénz-tulajdonosokra vadászik. A Wired által idézett példában, a John McAfee nevével visszaélő csaló egészen rövid idő leforgása alatt 0,184 bitcoint gyűjtött így össze, ami – cikkünk írásakor – 1452 dollárt (azaz nagyjából 370 ezer forintot ér), azért ez nem rossz pénz néhány óra alatt.

Twitter

A Dallas Hacker Association kutatója szerint a csalók azokat vették célba, akiket rosszul érint a kriptopénzek jelenlegi bedőlése, és most kapkodnak fűhöz-fához, hogy ne érje veszteség őket. Egyébként nemcsak a bitcoinnal kapcsolatban terjed a csalás, vannak, akik a Litecoint és az Ethereumot szemelték ki, a módszerek mindenesetre ugyanazok, mint a bitcoin esetében.

Most már csak az a kérdés, hogy hányan fognak bedőlni az új „nigériai hercegnek”, és vajon a Twitter tesz-e valamit a csalók ellen.

hvg360 Dulai Péter 2025. április. 28. 06:30

„2018 volt a fordulópont” – kilőtt a fiatalkorú elkövetők száma Magyarországon, brutálisabbak lettek a lányok

Jobban végzi a dolgát a rendőrség, több eset lát napvilágot? Vagy valóban egyre több a fiatalok, azon belül is a lányok által elkövetett erőszakos bűncselekmény a Covid óta? Molnár István Jenő bűnmegelőzési szakértő szerint a statisztikák csak elsőre tűnnek egyértelműnek és objektívnek, a stigmatizáló jelzőkkel pedig óvatosan bánna, hiszen a Z generáció különösen sok címkét kap. Szerinte nemcsak a szülők edukációja fontos, hanem hogy az iskolában nagyobb figyelmet fordítsanak a mentális egészség megőrzésére.