Egy friss tanulmány rámutat, hogy ugyan csak pár éve van folyamatos mérés, a radioaktív anyag koncentrációjának emelkedése így is kimutatható a Jeges-tengerben.
Különös, egyben aggasztó folyamatot figyeltek meg a kutatók az Északi-sark környékén. A mérések szerint 2007 és 2015 között nőtt a radioaktív rádium-228 koncentrációja a Jeges-tengerben, ami egyértelműen a klímaváltozásnak tudható be.
Lauren Kipp, a Woods Hole Oceanográfiai Intézetének kutatója nemrég a Science Advances című szaklapban arról írt, a klímaváltozás a legnagyobb mértében az északi-sarki jégtakarót sújtja: miközben olvad a jég, a folyók egyre több hordalékot raknak le, ami szintén csökkenti a jég mennyiségét – számolt be róla az IFLScience.
A kontinentális selfre rakódó üledék olyan tórium izotópokat tartalmaz, amelyek radioaktív rádiummá bomlanak le. Mivel ez utóbbi viszonylag könnyen oldódik a vízben, ezért a koncentrációjából az is kiszámolható, mennyi üledék rakódott le a kontinentális selfre.
Kipp szerint bár folyamatos mérések nem voltak 2015 előtt, az 1994-es, 2002-es és 2007-es mintavételezés alapján úgy tűnik, a rádium-228 koncentrációja 2007 és 2015 között meredeken emelkedett, amit az üledékek lerakódása okozott.
Korábban a permafroszt megakadályozta, hogy a rádium-228 kioldódjon az üledékből, a globális felmelegedés miatt azonban ez megváltozott. Ugyanakkor van ennél sokkal veszélyesebb anyag is az Északi-sark környékén: metán, ami tovább gyorsíthatja a globális felmelegedést. Azt azonban egyelőre még a kutatók sem tudják, mennyi metánról lehet szó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.