Új dokumentumfilmet forgatott nemrég a BBC, melyben lerombolják a Hollywood által felépített képet a Tyrannosaurus Rexről. A szórakoztató filmekben ugyanis másként ábrázolják, mint amilyen a valóságban volt.
Az 1993-ban bemutatott Jurassic Park óta van arról elképzelésünk, hogy a világ valaha volt egyik legfélelmetesebb ragadozójának, a Tyrannosaurus Rexnek mennyire félelmetes hangja lehetett a való életben. Az üvöltése valószínűleg mindenkinek ott cseng a fülében, a filmből így ismertük meg:
Csakhogy: ez a hang nem több a hangmérnökök ügyes keverésénél, akik a disznótól az oroszlánig számos hangot kevertek össze, hogy végül kijöjjön a fent is hallható végeredmény. A valóság azonban ennél sokkal kevésbé ijesztő.
A BBC nemrég forgatott dokumentumfilmet a The Real T-Rex címmel, amely épp a fenti, hollywoodi félreértelmezéssel akar leszámolni. A filmekben ugyanis csak azért, hogy félelmetesebbnek tűnjön az állat, sokkal nagyobbnak és hangosabbnak ábrázolják, mint amilyen a valóságban volt. A kutatók ezért nemcsak egy minden eddiginél pontosabb animációt készítettek a dinoszauruszok királyáról, hanem a valódi hangját is megpróbálták előállítani – írja a Telepraph.
Julie Clark, a Texasi Egyetem kutatócsapatának vezetője szerint a korábbi kutatások azt mutatják, hogy a dinoszauruszoknak sokkal inkább a madarakhoz és hüllőkhöz hasonló hangjuk volt, nem pedig olyan, mint a ragadozóké. A szakemberek ezért az eurázsiai bölömbika, valamint a kínai aligátor hangját keverték össze, majd mindezt "felnagyították" a T-Rex 12 méteres méretéhez. Ezek alapján viszont a Tyrannosaurus Rex hangja sokkal inkább hasonlított egy recsegő-ropogó lépcsőhöz, semmint egy ma is mert ragadozóéhoz. Clark szerint mindez jóval félelmetesebb, mint az a morgás és üvöltés, amit eddig hallhattunk.
A T-Rex belső fülének tanulmányozásából emellett az is kiderült, hogy az állat rendkívül érzékeny volt az alacsony frekvenciájú hangokra. Ennek köszönhetően valószínűleg nagy távolságokról is meghallották egymást, vagyis pont úgy tudtak "beszélgetni", mint most az elefántok vagy a bálnák.
A dokumentumfilm egyelőre csak az Egyesült Királyságban látható, de hamarosan más országokban is elérhető lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.