Tech hvg.hu 2017. november. 28. 12:03

Meg tudja mondani, merre dőlnek a dominók ezen a videón? Mennyire biztos benne, hogy arra?

A soniverse névre keresztelt trükk lényege, hogy a dominók épp ellentétes irányba dőlnek el, mint amerre a sor halad. Ez elvileg lehetetlen, de egy ügyes trükk segítségével mégis meg lehet oldani. Mutatjuk azt is, hogyan.

Aki a 2000-es évek környékén már nézett televíziót, az egészen biztosan emlékszik még a Domino Day-re, azaz a Dominónapra. A lényege, hogy a hosszú hetek-hónapok alatt épített dominósort egy élő televíziós showműsor keretében "borították fel", ezzel próbálva meg minden alkalommal – a felállított és eldőlt dominók számában – új világrekordot beállítani. A kezdet kezdetén még "csak" 1,25 millió dominót állítottak fel, az utolsó alkalommal, 2009-ben viszont már 4,8 milliót.

A magunk részéről imádtuk, de az elmúlt 8 évben anyagi okok miatt már nem tudták megrendezni az eseményt. Szerencsére azonban van, aki kárpótolja az embert, mint például a Hevesh5 nevű YouTube-csatorna szerkesztője, Lily Hevesh.

A legutóbbi videójában ugyan egész biztosan nem döntött világrekordot – lévén, hogy "csak" 7500 dominót állítottak fel –, de a lényeg nem is a mennyiségben, hanem a felborítás trükkjében van. A felvétel ugyanis egy 2 perc 42 másodperces optikai csalódás, amelyet többször visszanéve sem lehet eldönteni, hogy pontosan merre dőlnek a dominók. Előbb érdemes megnézni a videót, mert utána eláruljuk a trükk lényegét.

Megvolt?

Biztosan?

Akkor mutatjuk a lényeget.

Szóval a soniverse nevű trükk lényege, hogy a dominók nem arra dőlnek, mint amerre az állásukból számítanánk. A műanyag téglalapokat egy talapzatra állították – pontosabban ragasztották, hogy a talapzat megdöntése ellenére ne dőljenek el addig, amíg arra nincs szükség.

A lényeg, a sor végén keresendő: egy átlátszó dominó tartja ugyanis az első talapzatot, amit a sorvezető, szintén átlátszó dominók döntenek fel. Miután eldőlt, a talapzat a földre zuhan, a rajta lévő dominó pedig a lendülettől elborul. Emiatt a dominók a sor feldőlésének irányával ellentétes irányba dőlnek, így olyan érzést keltve, hogy valójában visszafelé halad a sor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.