Tech hvg.hu 2017. november. 24. 19:03

Ön vajon dallamsüket? Ez a teszt azonnal megmondja

Dallamsüketség, botfülűség, idegen szóval amúzia. Sokan szenvednek ebben a hallással kapcsolatos eltérésben, és egy teszttel kiderítheti, hogy ön is közéjük tartozik-e.

Azt hihetnénk, hogy a rossz zenei hallással élőknek legfeljebb a muzsika jelenthet gondot, azonban a kutatások kimutatták, hogy az ilyen embereknek akár a beszéd érzelmi töltetének felismerésével is gondjuk lehet. A dallamsüketek (amúziások) 20 százalékkal rosszabbul ismerik fel, hogy a beszéd milyen érzelmeket tartalmaz, hiszen ez a hangmagasság változásával függ össze. Ebben az eltérésben a népesség mintegy négy százaléka szenved, és egy teszttel kiderítheti, ön is közéjük tartozik-e.

A tesztet ezen az oldalon találhatja. Érdemes fejhallgatót használni, és a fülnek kellemes erejűre állítani a hangszórót, ezt a Test Sound gomb megnyomása után ellenőrizhetjük is. A tesztet a Start gombra kattintva indíthatjuk. Három részből fog állni, és minden rész előtt egy mintán kipróbálhatjuk, miről is van szó, illetve még a teszt előtt meg kell válaszolnunk azt a kérdést, hogy játszunk-e valamilyen hangszeren.

Tone Deaf Test

Az első körben azt kell eldöntenünk két hangról, hogy azok azonosak (same) vagy különbözőek-e (different). 12-szer végezhetjük el az összehasonlítást, majd jön a második kör, amelyben – ugyancsak 12-szer – azt kell megmondanunk, hogy egy hang emelkedő vagy mélyülő. Végül két hang közül azt kell eldönteni, hogy a második (B) magasabb-e (higher) az elsőnél (A) vagy alacsonyabb (lower).

Ezután már kapjuk is a kiértékelést, amit azért nem kell véresen komolyan venni, ugyanis nem orvosi kiértékelésről van szó, ráadásul jó hír, hogy a zenei hallás trenírozható, javítható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.