Több millió kilométert utazhatott az 'Oumuamua nevű aszteroida, amit az elmúlt hetekben a csillagászok is megfigyelhettek. Hogy honnan jött, az egyelőre rejtély.
Ritka lehetőséggel élhettek nemrég a csillagászok, amikor a Naprendszerünkbe belépve, a Föld mellett is elhaladt az első olyan megfigyelhető aszteroida, ami egyértelműen a mélyűrből érkezett hozzánk. Az 'Oumuamua – bár eredetileg más nevet kapott – azonban meglepte a tudósokat, az ugyanis egyetlen, korábbról ismert aszteroidára sem hasonlít.
Az 'Oumuamua (ami hawaii nyelven annyit tesz: elsőként érkező távoli üzenet) nem elsősorban a 180x30 méteres méretével, sokkal inkább az alakjával lepte meg a csillagászokat. Egyfelől nincs olyan gáz vagy por, ami csóvaként körülvenné, másrészről viszont úgy néz ki, mint egy gigantikus méretű toll. A színe is más, mint amit "megszoktunk": sötétes, vöröses – számolt be róla a The Verge.
A szakemberek szerint az aszteroida több millió évig utazhatott, mire elérte a Naprendszerünket, és bár ezt még nem sikerült igazolniuk, de a feltételezés szerint a Lant csillagképből érkezhetett. Mindenesetre a Hubble-űrteleszkóp tovább folytatja a megfigyelését, így remélhetőleg a származására is fény derülhet.
Persze a megfigyelés cseppet sem egyszerű, jelenleg ugyanis mintegy 198 millió kilométerre van tőlünk, és nagyjából 137 ezer km/h-val száguld át a Naprendszeren. Ugyanakkor így is nagy szerencsénk van vele, hiszen a hasonló objektumokat általában nem lehet észlelni. Az 'Oumuamua azonban olyan szögben érte el a Naprendszert, hogy ki lehetett szúrni, ráadásul a Naphoz és a Földhöz is közeledett. Emiatt a földi teleszkópokkal is látni lehetett.
Az `Oumuamua a Mars pályáját már november 1-jén átlépte, a Jupiterét pedig valamikor 2018-ban fogja. A gyors távolodása miatt egyre nehezebb lesz követni, ugyanis egyre inkább halványodni fog.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.