Tech Papós Tamás 2017. november. 16. 20:03

"Velünk akarják elvégeztetni azt a munkát, amit igazából a Facebooknak kellene”

Egy sor intézkedést jelentett már be a Facebook az álhírek elleni harc jegyében, de szakértők szerint teljesen érthetetlen a közösségi oldal munkája, és semmilyen eredményre nem vezet.

Rengeteg átverős oldal létezik a neten, ezért is gyűjtöttük össze az álhíreket terjesztő magyar oldalakat – a listát azóta is frissítjük. A Facebook nemzetközi szinten is fel akarja venni a harcot a kamu dolgokat terjesztő szájtok ellen, ennek érdekében már bevezetett egy gombot, amit érdemes nyomogatni, egy kisokossal is segít azokban az országokban, ahol épp választás van, illetve korlátozza a gyanús profilok elérését, sőt szükség esetén tízezrével törli is őket. A közösségi oldal nemrég bejelentett egy újabb ilyen eszközt: az "i" betűs gombot, de a szakértők szerint ez a funkció – ahogy a többi felsorolt próbálkozás is – teljesen reménytelen próbálkozás.

Az i betűs funkcióval például egy kis névjegykártyát kapnának a hírforrások, hogy pár mondatban megtudjuk, milyen híroldalról is van szó valójában. A Mashable és a Guardian is megkérdezett szakértőket, valamint Facebook-alkalmazottakat, a véleményekből, valamint a tesztelések eredményéből úgy tűnik: a kutya sem kíváncsi ezekre.

“Nem működik az egész. Az álhírek így is szélsebesen terjednek” – nyilatkozta egy újságíró, aki részt vesz a Facebook “i” betűs programjában, majd hozzátette:

“ezzel az eszközzel csak a felhasználókkal akarják elvégeztetni azt a munkát, amit pedig a Facebooknak kellene”.

Az emlegetett i betű. Ön rákattintana, hogy megismerje a hír forrását?
Facebook

Más, hasonló munkákra kért alkalmaztottak számoltak be róla: fogalmuk sincs róla, hogy a Facebook milyen szempontok és algoritmusok alapján tesz vitatott besorolásba híreket.

“Sötétben tapogatózunk. Igazából azt sem tudjuk, mi történik.”

– nyilatkozta Alexios Mantzarlis, aki az együttműködésre felkért szervezet, a Poynter tényellenőrző bizottságát vezeti.

Ezzel szemben a Facebook szerint sikeresek az újítások, hiszen ha álhírnek jelöltek egy cikkek, 80 százalékkal esik a megjelenési aránya. Közben viszont azt is furának találják a szakértők, hogy mindössze két kiadó, a Vox Media és az AP lett bevonva a megbízható hírforrások kísérleti projektjébe.

A szakértők azt is hangsúlyozzák: hiába jelölnek meg egy hírt – pontosabban a linkjét – álhírnek, ezeket egyszerűen átirányítják más URL-ekre, és terjednek tovább. Éppen ezért egyetlen megoldást látnak a probléma megoldására:

szakértő moderátor hadsereget kell alkalmaznia a Facebooknak, különben nem érnek el semmit az álhírek elleni harcban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.