Az űrkutatás egyik legfontosabb kérdése, hogy hol van az a Föld-típusú bolygó, amelyen emberek is élhetnének. Nos, úgy tűnik, megvan a tökéletes jelölt.
Amióta a Kepler űrteleszkóp új megfigyelési módszerre tért át, sorra fedezik fel az emberek számára élhetőnek tűnő bolygókat az univerzumban. Tavaly augusztusban mutatták be a kutatók ezek közül azt a bolygót, amely a legközelebb van a Földhöz, és ami az első emberi célpont lehet, és úgy tűnt, tényleg jó megoldás lenne a jövőre nézve. Azóta viszont kiderült, hogy a sokat emlegetett Proxima b exobolygóval lenne egy nagyon komoly gond: csillaga, a Proxima Centauri halálos ultraibolya- és röntgensugárzással fenyegetné az ott élőket.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) chilei bolygókutatója viszont meg is találta a jobb és élhetőbb megoldást: a Ross 128 b nevű bolygót. Bár a Proxima b-től messzebb van, ugyanis 4 helyett 11 fényévre van tőlünk, viszont semmilyen káros hatás nem éri.
Az Astronomy & Astrophysics tudományos folyóiratban megjelent felfedezés szerint a Ross 128 b is kering a csillaga körül, de a megszokott 365 nap helyett 10 napra sincs szükség (9,9), hogy megkerülje, hiszen 20-szor közelebb van hozzá, mint a Föld a Naphoz – írja a Science Magazine.
A közelség nem jelenti azt, hogy megsülne az ember, sőt: az első megfigyelések szerint -60 és +20 Celsius-fok közötti lehet az átlag hőmérséklet a bolygó felszínén.
A Ross 128 b jelenleg a legközelebbi élhetőnek tűnő bolygó, így a következő években alaposan górcső alá veszik a tudósok. Ha a bolygó neve ismerősen hangzik, az nem véletlen: a Ross 128-ról ugyanis furcsa rádiójeleket észleltek idén nyáron, amelyeknek később az okát is sikerült megfejteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.