Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok listáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit.
A legfrissebb, szeptemberben gyűjtött adatok alapján összeállított toplistát ezúttal is a JS/Adware.AztecMedia adware vezeti. A program működése könnyen észrevehető: reklámokkal lepi el a számítógépet.
A toplista második helyén szerepel a JS/Chromex.Submelius program, egy olyan trójai, amely észrevétlenül rosszindulatú szoftverekkel ellátott weboldalakra irányítja át a gyanútlan felhasználó böngészőjét. Az átirányításért felelős rosszindulatú program kódja jellemzően beágyazódik az adott HTML oldalakba, trójaiként pedig hamis Chrome böngésző kiegészítőként is találkozhatunk vele.
A toplista e havi érdekessége a hetedik helyen található, SBM/Exploit.DoublePulsar néven észlelhető kártékony kód képes, ami megfertőzni azokat a sérülékeny rendszereket, amelyekre még nincsenek telepítve a Windows hónapokkal ezelőtti biztonsági frissítései sem. Ez az a bizonyos sérülékenység, amelyet az NSA-től loptak el, és a későbbi tömeges WannaCryptor, illetve WannaCry zsarolóvírusos fertőzésekért felelős.
Kilencedik pozícióban találjuk a LNK/Agent.CX trójait ebben a hónapban. Az LNK/Agent.CX trójai egy olyan kártékony link hivatkozás, amely különféle rosszindulatú parancsokat fűz össze és futtat le. A keletkezett .lnk kiterjesztésű "%drive_name% (%drive_size%GB).lnk" elnevezésű fájlokkal igyekszik megtéveszteni a felhasználókat, akik cserélhető meghajtó tartalomként jóhiszeműen rákattintanak a valójában kártékony hivatkozásra. A hatékony védekezéshez a naprakész vírusirtó mellett javasolt a Windows alatt az "Ismert fájltípusok elrejtése" beállítási lehetőséget is kikapcsolni.
Végül továbbra is tizedik helyezett a Win32/Bundpil féreg. Ez a károkozó hordozható külső adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot is elindít. Valódi károkozásra is képes, a meghajtóinkról az *.exe, *.vbs, *.pif, *.cmd kiterjesztésű és a biztonsági mentéses állományokat törölheti. Ezenkívül megkísérel további kártékony komponenseket is letölteni, majd ezeket lefuttatja.
A vírusok ellen jobb, ha védekezik: ezeket tegye fel a gépére, ezek az (ingyenes) vírusirtók védik meg 100%-osan a pc-jét.
Ha máskor is tudni szeretné, milyen vírusok keringenek leginkább a neten, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.