Tech hvg.hu 2017. szeptember. 20. 07:02

A pszichológusok mondják, érdemes megfogadni: nem biztos, hogy jó ötlet a Google-be írni betegségünk tüneteit

Egy online kérdőív segítségével segítene diagnosztizálni a depressziót a Google. Több szakember is attól tart, hogy így "rossz kezekbe kerülhet(nek)" igen érzékeny személyes adat(ok).

A Google néhány hete jelentette be, hogy azok, akik az Egyesült Államokban a mobiljukon rákeresnek a "klinikai depresszió" kifejezésre, egy olyan találatot jelenít meg a kereső, melyre kattintva egy depresszió szűrésére alkalmas kérdőívvel találkozhat az illető. A kérdőívet a mentális betegséggel foglalkozó amerikai National Alliance on Mental Illness szakemberei állították össze, a célja pedig, hogy a megfelelő forrásból tájékozódva végül szakemberek segítségét kérje a páciens.

A Gizmodo szerint ugyanakkor nem a Google az egyetlen, amely ilyen lépésre szánta el magát. Az Apple például olyan programozókat keres(ett), akik a pszichológiában és a tanácsadásban is jártasak, és képesek lehetnek a virtuális asszisztenst, Sirit jobb "terapeutává" tenni. A cég szerint ugyanis a felhasználók sokszor Sirivel beszélik meg, ha stresszes napjuk volt, vagy ha valami súlyos probléma emészti őket, és hozzá fordulnak, ha vészhelyzetben vannak vagy ha egészségesebben akarnak élni. Vannak azonban, akik ezt nem nézik jó szemmel.

Google

A New York-i Egyetem pszichológusa, Simon Gilbody szerint a Google-nek nem volna szabad olyan feladatokat végeznie, mint a depresszió diagnosztizálása. Szerinte ugyanis a kérdőív könnyen téves eredményt mutathat, ami súlyos következményekkel járhat.

Hasonló véleményen van John Grohol, a PsychCentral vezetője is. Mint mondja, a Google alapvetően egy marketingcég, amely abból él, hogy összegyűjti a felhasználók adatait. Éppen ezért veszélyes lenne, ha a mentális egészségre vonatkozó információkkal visszaélnének. Bár a Google adatvédelmi szabályzata kimondja, hogy a felhasználók adatait soha nem használják úgy, hogy attól bárki is felismerhető legyen, alapvetően az egyén "érdeklődése" alapján ajánl neki reklámot és tartalmat.

Ugyanakkor a Google és az Apple fejlesztései az első olyan lépést jelenthetik az olyan eszközök felé, amelyek képesek megérteni az összetett emberi érzelmeket. Ken Duckworth klinikai pszichiáter szerint ráadásul az ehhez hasonló kezdeményezések abban is segíthetnek, hogy a betegek valóban felkeressék az orvosokat, és ne csak az internetről "diagnosztizálják" magukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.