Tech hvg.hu 2017. szeptember. 19. 10:01

Már megvan, mi lesz az okostelefonok után a következő nagy dobás – csak még túl nagy és nehéz

Szakértők szerint a kiterjesztett valóság technológiája olyan, sok mindent megváltoztató dolog, amilyen anno az okostelefonok berobbanása vagy éppen az alkalmazásboltok létrehozása volt. De a bevetésével akadnak még problémák.

„A kiterjesztett valóság (AR) várható hatását az App Store 2008-as elindításához tudjuk hasonlítani” – így érveltek elemzésükben a Morgan Stanley szakértői. Az okostelefonok 2007-ben és az azt követő néhány évben indultak hódító útjukra, az utóbbi néhány évben azonban érezhetően megtorpant a fejlődés. A Morgan Stanley szerint az AR a régóta várt „következő nagy dobás”, amely ismét tömegeket vehet rá arra, hogy lecseréljék telefonjukat.

A Financial Times idézi a Digi-Capital tanácsadó céget is, melynek szakemberei szerint az AR-piac által tavaly generált 1,2 milliárd dolláros bevétel 2021-re 83 milliárdosra hízik majd. A Morgan Stanleynél 404 milliárdos potenciális bevételt emlegetnek a következő három évre AR-ből.

„Sokan alábecsülik a jelenlegi történéseket” – véli a kiterjesztett valóság Apple-féle ARKit technológiáját elsők közt kipróbáló IKEA digitális átállásért felelős vezetője, Michael Valdsgaard. Úgy véli, az AR az egyik olyan dolog, ami a következő két-három évben teljesen megváltoztatja az okostelefonos piacot.

Más szakemberek magát a kiterjesztett valóságot ugyan szintén nagy dolognak tartják, de úgy gondolják, az a Apple-féle megoldás, illetve a mellé múlt héten bejelentett iPhone X hardveresen nem lesz elég a dolgok beindításához. Ahhoz ugyanis – hogy a jelenlegi megoldásoknál sokkal jobb, igazán élményszerű legyen – több és sokkal pontosabb szenzorra lenne szükség. Az újgenerációs AR megvalósításához szükséges technológia ugyan már rendelkezésre áll, de jelenleg túl drága, nem egészen megbízhatóan működik, és nem mellesleg túl nagy ahhoz, hogy elférjen egy mai, általában meglehetősen vékony okostelefonban, amelynek tömegét is alaposan megnyomná.

Ezzel együtt az IKEA már idézett szakembere úgy véli: habár az AR maga nem egészen újdonság, de új formájában alkalmazva nagyon hamarosan alapvetően átalakítja majd, hogyan kezeljük a számítógépeket és miként éljük az életünket. No és persze azt is, hogyan vásárolunk bútorokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.