A kannabisz elbutíthatja a fiatalabb drogosokat, idősebb korban viszont, mint most kiderült, javíthatja a memóriát. Alkalmas továbbá több betegség tüneteinek ellensúlyozására.
Egy partidrogtól, az ecstasytól remélnek áttörést a poszttraumás stressz szindrómában szenvedők kezelésében. Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) engedélye alapján jövő tavasszal elkezdhetik a klinikai kísérleteket a szakmai körökben MDMA-ként ismert amfetaminszármazékkal. A varázsgombák hatóanyagát, az LSD-hez hasonló hatású hallucinogént, a pszilocibint is gyógyszerként vetnék be, mégpedig a súlyosan depressziós betegek szorongásos tüneteinek a kezelésére.
Ezek a hírek csak a laikusokat lephetik meg, a pszichoaktív szereknek ugyanis legtöbbször gyógyító hatásuk is van. A sebészeten évtizedekig a kokain volt a leghatékonyabb helyi érzéstelenítőszer, a morfium származékait pedig manapság is széles körben használják fájdalomcsillapításra. Más szereket váltakozó sikerrel alkalmaznak. Az utcán speedként ismert amfetaminszármazék a hiperaktív figyelemzavaros gyerekek kezelésében máig az első számú választás, bár fogyasztószerként és antidepresszánsként megbukott.
A „fű”, „zöld”, „gyom” (angolul: weed) néven is emlegetett marihuána körültekintőbb megítélését szakemberek az 1990-es évek második fele óta szorgalmazzák. Hogy mire lehetne jól használni, arról olvashat a HVG e heti számának Tech+tudomány rovatában.