Tech hvg.hu/MTI 2017. szeptember. 08. 20:01

A franciák is bevetik az ölésre is képes harci drónokat

Több mint száz nemzetközi szakértő tiltakozik az ellen, hogy a világon bárhol is legyenek fegyverrel ellátott drónok. Franciaország mindeesetre bevezeti a gyilkolásra is képes eszközöket.

Franciaország felfegyverzett drónokkal látja el a hadseregét, az Egyesült Államok, Izrael, Nagy-Britannia és Olaszország példáját követve – jelentette be Florence Parly francia védelmi miniszter. "Elrendeltem a hírszerzési és felderítési drónjaink felfegyverzését" – mondta a tárcavezető a délkelet-franciaországi Toulonban rendezett védelmi nyári egyetemen parlamenti képviselők és katonai vezetők előtt tartott beszédében. A döntés első körben a Reaper drónokat érinti, amelyeket az Egyesült Államoktól szereznek be, és precíziós fegyverzettel látják el őket.

A harci drónokkal kapcsolatos "félelmek és csúsztatások" elkerülése érdekében a miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy nem "gyilkoló robotokról" van szó, ugyanolyan szabályok vonatkoznak majd rájuk, mint a jelenlegi fegyverekre.

Ilyen Reaper drónból szereznek be párat a franciák, hogy felfegyverezzék.
General Atomics Aeronautical Systems

Ez jók hangzik, csakhogy mit sem ér, ha a drónok felett hackerek veszik át az uralmat. Ez annyira valós veszély, hogy Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, Mustafa Suleyman, a Google tulajdonában lévő, mesterséges intelligenciával foglalkozó Deep Mind alapítója, és a téma további 114 nemzetközileg elismert szakértője nyílt levelet írt az ENSZ-nek, amelyben azt kérik: tiltsák be az autonóm fegyvereket, mint például a fegyverekkel ellátott drónok és önvezető tankok.

Franciaország jelenleg hat Reaper drónnal rendelkezik, amelyből ötöt a nigeri Niamey-ben állomásoztat a hadsereg, a Száhel-övezetben a dzsihadistákkal szembeni hadműveletek támogatására, míg egy a délnyugat-franciaországi Cognacban található, de (még) egyik sem felfegyverzett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.