Aki a hatalom közelében van, annak Észak-Koreában ugyanolyan internet jut, mint bárki másnak a világon. Kiderült, mire használja ezt a helyi elit. Többek közt fent vannak a Facebookon és streamelik a jó zenéket.
A Team Cymre kutatási központ előállt egy elemzéssel arról, hogy mi mindent tudtak még Észak-Korea internetezési szokásairól. Mindez nagy szó, mert egy olyan elszigetelt diktatúráról beszélünk, ahol mindössze 28 weboldalt kínálnak a polgárok számára.
Persze netkapcsolata sincs mindenkinek, ehhez az ország elitjéhez kell tartozni. Az internetet a politikai vezetők családjai, rokonsága és baráti köre használják, illetve a korlátozottabb és alaposan ellenőrzött webhez, vagyis az országos intranethez még tudósoknak, egyetemistáknak és tisztviselőknek van hozzáférése.
A legfelsőbb körökben tehát bármihez hozzáférnek: fent vannak a Facebookon – a többieknek egy nagyon gagyi koppintás jut –, az Amazonon vásárolgatnak, streamelik a zenéket és a netes játékok is népszerűek, illetve nagyon érdeklődőek az amerikai hírek iránt.
Kiderült az is, hogy sokan használnak mobilt az országban, de a legtöbben csak olyat, ami épphogy többet nyújt a telefonálási és sms-küldési lehetőségnél. Az okostelefon tehát a gazdagok játékszere, ők viszont már helyi tervezésű és gyártású mobilt is tudnak venni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.