Régóta történt, közel 20 éve intenzívebben is foglalkoztatja a tudósokat egy megoldatlan rejtély, ami a világ első sikeres tengeralattjáró-támadásához kapcsolódik. Nyolcan utaztak a fedélzeten, senki nem élte túl a bevetést, de hogy mi végzett velük, az csak most derült ki.
A tengeralattjárón szolgáló nyolc konföderációs katonát soha többé nem látták, a Hunley ugyanis elsüllyedt. A roncsra 2000-ben találtak rá, ami azonban a legmeglepőbb volt, hogy a katonákat a helyükön érte a halál, külső fizikai behatást pedig nem találtak rajtuk. Vagyis látszólag minden ok nélkül haltak meg. Egy csapat tudós azonban végre megoldotta a rejtélyt, hogy mi is végezhetett velük – írja az IFLSceience.
Rachel Lance, a Duke Egyetem kutatója szerint a tengerészek a torpedó kilöévsekor vesztették életüket, a kilövéskor történt robbanás miatt ugyanis erős léglökés söpört végig a fedélzeten.
A haditengerészeti szakemberekből és az orvosbiológusokból álló csapat újra megépítette a tengeralattjáró méretarányos modelljét, ugyanolyan anyagokból, mint amiket akkor is használtak. Újra előidézték a torpedó kilövésekor végbemenő robbanást is, ami komoly légnyomásváltozást okozott a hajótest belsejében.
A kutatók megállapították, hogy ez a lökéshullám alkalmas volt arra, hogy tüdő- és agyi sérüléseket okozzon, miközben a csontokat nem sértette meg. Vagyis a legénységet a saját torpedójuk kilövése ölte meg. A kutatók minderre azért nem jöttek rá idáig, mert a lágyszövetek az elmúlt több mint 100 évben már elbomlottak.
A tengeralattjárónak ugyan ez volt az első (és egyetlen) sikeres bevetése, ám nem "csak" ez a nyolc ember halt meg a fedélzetén. A tesztek több áldozatot is szedtek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.