A Clay Mathematics Institute igazán bőkezű: egymillió dollárt ajánl egy számítógépes programért, amely képes megfejteni egy sakkfeladványt. Attól azonban nem tart, hogy ki is kellene majd fizetnie.
Egy 167 éves sakkfeladványról van szó, az úgynevezett nyolckirálynő-problémáról. Azt eredeti feladványnál azt kell(ene) kitalálni, hogy hányféleképpen lehet nyolc királynőt (vezért) elhelyezni a sakktáblán, hogy azok a sakk szabályai szerint ne üthessék egymást. A nyolckirálynő-probléma ma már ennél általánosabb, a kérdést úgy is fel lehet tenni, hogy hányféleképpen lehet n darab királynőz elhelyezni egy n x n-es „sakktáblán”.
Az amerikai Clay Mathematics Institute (CMI) sem az eredeti feladvány megoldásáért kínál díjat, hanem annak ezres változatáért, azaz ezer királynő elhelyezéséért egy 1000 x 1000 négyzetes táblán.
Természetesen számítógépes programokat várnak, ám azt nem titkolják, hogy szerintük még egy komputernek is évekbe telne megoldani a feladványt. Kétféle megoldást is elfogadnak, vagy annak a bizonyítását, hogy egyetlen algoritmus sem tudná ésszerű időn belül megoldani a problémát, vagy olyan algoritmust találni, amelyik gyorsan megoldja azt. Amennyiben mégis születne gyors eredményt hozó program, azt már adaptálni lehetne napjaink legfontosabb problémáinak megoldására.
Makay Géza, a Szegedi Tudományegyetem docensének megkeresése nyomán pontosítjuk a kiírást: egészen pontosan úgy néz ki a feladvány, hogy táblán előre elhelyeznek királynőket, és olyan algoritmust kell találni, ami ezeket helyben hagyva polinomiális idő alatt oldja meg az n-kiralynő problémát, vagy egy bizonyítást, hogy ilyen algoritmus nem létezik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.