Álhírek terjesztésével akár választásokat lehet eldönteni, és az Egyesült Államok esetében ezzel meg is vádolták a Facebookot. Most egy újabb országban tartanak ettől, a közösségi oldal pedig mindent megtesz, hogy felhasználóit ne tájékoztassák félre.
A Facebook félt, hogy eldönti az elnökválasztást, most azzal vádolják, hogy eldöntötte – ezt nem akármelyik nemzet és elnök kapcsán írtuk, hiszen az Egyesült Államokban Donald Trump megválasztásának segítésével vádolták a közösségi oldalt. Egész pontosan azzal, hogy teret engedett az álhírek tömeges terjedésének, ami Trumpnak kedvezett.
Azóta a Facebook minden lehetséges eszközzel irtja az álhíreket: a felhasználók egy új gombbal jelezhetik, ha álhírt látnak, épp ezért egy ikont érdemes figyelni a közösségi oldalon, és könyörtelenül lecsapnak azokra, akik álhíreket terjesztenek. Ezek az elhárító módszerek persze még gyerekcipőben járnak, ezt jelzi az iAfrikan beszámolója is, miszerint Kenyában komolyan felmerült, hogy a most zajló választási kampányban rengeteg álhír kapott teret a Facebookon és a WhatsAppon.
Mark Zuckerbergék éppen ezért a kenyai felhasználóknak adtak még egy segítséget, hogy elkerüljék a manipulációt. Az üzenőfal tetején megjelenik egy kisokos, amely angol és szuahéli nyelven is elmagyarázza, mire kell figyelni, hogy a felhasználók maguk is ki tudják szűrni az álhíreket.
Olyasmikre hívja fel a figyelmet, amire ez a végtelenül egyszerű, érettségibe illő játék is: legyünk szketpikusak a címekkel, nézzük meg a hír URL-jét, figyeljünk a hír forrására, gyanakodjunk, ha furcsa a csatolt kép, ellenőrizzük a hír megjelenési idejét stb.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.