Tech MTI 2017. július. 13. 07:02

Áll a bál a Kaspersky vírusirtó körül, a vád szerint egyenesen a Kremlhez van bekötve

Hónapokon át tartó lebegtetés után az Egyesült Államok bevezette első korlátozó intézkedését a Kaspersky Lab által forgalmazott vírusvédelmi szoftverekkel szemben. Hírügynökségi jelentés szerint a szoftvergyártó szorosabb kapcsolatokat ápol az orosz kormánnyal, mint azt jelenleg bárki feltételezi. A vállalat szerint ez összeesküvés-elmélet.

A számítógépes biztonsági megoldásokat kínáló orosz cégtől az Általános Szolgáltatások Adminisztrációja (GSA), amely a kormányzati beszerzésekről gondoskodik, nem vásárolhat többé olyan Kaspersky Lab-termékeket, amelyek informatikai szolgáltatások és digitális fotófelszerelések számítástechnikai védelmét szolgálják. A GSA szóvivőjének közlése szerint a döntést "alapos megfontolás és felülvizsgálat" után hozták meg, annak érdekében, hogy "biztosítsák az Egyesült Államok kormányzata számítógépes rendszereinek és hálózatainak sérthetetlenségét és biztonságosságát".

A kormányzati ügynökségek ugyanakkor a GSA-tól független szerződéses munkáikhoz továbbra is alkalmazhatják a Kaspersky vírusirtó programjait.

A GSA döntését elemzők a Kaspersky Lab elleni eddigi legkonkrétabb lépésnek tartják. Erősödnek ugyanis a gyanúk és az aggodalmak, hogy az orosz szoftvergyártó cégnek a feltételezettnél is szorosabb kapcsolatai vannak a Kremllel és orosz hírszerző szervekkel, és ez fenyegetést jelenthet az amerikai kormányzati számítógépes rendszerekre, végső soron pedig az amerikai nemzetbiztonságra is.

AFP / Vasily Maximov

A Kaspersky közleményben reagált, és leszögezte, hogy "a cégnek nincs kapcsolata egyetlen kormánnyal sem, soha nem támogatott és a jövőben sem támogat a világban egyetlen kormányt sem számítógépes hírszerzési törekvéseiben".

Az ABC televízió szerint a mostani korlátozás csak az első lépés volt, az amerikai kormányzat még szélesebb körben tervezi betiltani a Kaspersky vírusirtóinak használatát a kormányzat különböző szervezeteinél.

A Bloomberg szerint a Kaspersky-szoftverek kémkednek

A Bloomberg jelentése szerint a Kaspersky Lab – amely kereskedelmének 60 százalékát az Egyesült Államokban és Európában bonyolítja – aggodalmakat kelt az amerikai biztonsági szolgálatoknál. A hírügynökség meg nem nevezett hírszerzői forrásokra hivatkozva kifejtette: amerikai szakemberek egyre jobban aggódnak a cég és az orosz kormány szoros kapcsolatai miatt. Májusban például egy nyilvános szenátusi meghallgatáson hat amerikai hírszerző ügynökség vezetője egyhangúlag azt mondta: nem használnak Kaspersky-szoftvert. A cégalapító Eugene Kaspersky a Reddit közösségi oldalon akkor válaszolva hangsúlyozta, hogy a Kaspersky Lab és a Kreml kapcsolatáról szóló feltételezés nem több, mint "megalapozatlan összeesküvés-elmélet".

A cégalapító Eugene Kaspersky
Wikimedia

A Bloomberg saját forrásból származó dokumentumokra hivatkozva azt állította, hogy a Kaspersky Lab kapcsolata még a feltételezettnél is szorosabb az orosz kormányzattal és a legfontosabb hírszerző szervezettel, az FSZB-vel. A hírügynökség úgy tudja: a számítástechnikai cég vírusellenes biztonsági szoftvereket fejlesztett az orosz hírszerzésnek, és olyan közös projektekben is együttműködött vele, amelynek nyilvánosságra kerülése – a Bloomberg megfogalmazása szerint – "nagyon zavarba hozná az elnök-vezérigazgatót".

A vírusellenes szoftvereket gyártó vállalatokra különösen figyelni kell, hiszen termékük a számítógépen található valamennyi fájlhoz hozzáfér és a frissítéseknél rendszeresen információkat küld róluk a gyártónak. A hírügynökség felhívta a figyelmet arra is, hogy a Kaspersky Lab nemrégiben áramellátó hálózatok számítógépes rendszereihez is kifejlesztett víruselhárító szoftvereket.

A hírügynökség szerint az orosz szoftvergyártó részben hagyományos számítógép-védelmi szoftverekkel foglalkozik, részben pedig azonnali hírszerzési információkkal látja el az FSZB-t. Ennek a programnak az állítólagos irányítója Igor Csekunov volt rendőr és KGB-tiszt.

Cáfolnak az oroszok

A Kaspersky Lab a Bloomberg állításait tételesen cáfolta, valótlannak, valamint politikai célú csúsztatásnak és ferdítésnek mutatva ki azokat. Szerintük a vállalat szakemberei semmiféle nem helyénvaló kormányzati kapcsolatot nem ápolnak, a kiberbűnözés visszaszorítása érdekében viszont világszerte együttműködnek a bűnüldöző hatóságokkal, beleértve az orosz bűnüldöző szerveket is.

A Kaspersky a hatóságokkal folytatott együttműködése példájaként kiemeli, hogy a közreműködésével sikerült lefülelni például a "Lurk gang" bűnszövetkezetet, amely 45 millió dollárral könnyítette meg egyes bankok és pénzintézetek számláit. A cég segítette a holland rendőrséget a CoinVault zsarolóvírus szerzőinek a beazonosításában és rács mögé juttatásában is.

A Kaspersky Lab térképe az aktuálisan zajló kibertámadásokról
Kaspersky Lab

A Bloomberg cikkében megfogalmazott állítást, miszerint együttműködne az internetes szolgáltatókkal a "nemkívánatos felhasználók" azonosításában és blokkolásában, félrevezető csúsztatásnak nevezi a Kaspersky. Valójában ugyanis DDoS-támadások blokkolásáról van szó már az internetes szolgáltató szintjén, mielőtt a támadás elérhetné a kiszemelt célpontot.

A Kaspersky közleménye szerint az ellene felhozott technológiai jellegű vádak mindegyike pont olyan csúsztatás, mint amit egyik munkatársa, Igor Csekunov rendőrnek és KGB-tisztnek titulálásával alkalmazott a Bloomberg. Igor Csekunovnak ugyanis csak annyi köze volt a KGB-hez, hogy két éves kötelező sorkatonai szolgálatát töltötte el a határőrségnél, ami a szovjet időkben a KGB fennhatósága alá tartozott. Csekunov emellett soha nem irányította a Kaspersky DDoS támadások elhárításával foglalkozó fejlesztését, mint ahogy azt a Bloomberg állítja.

Ha tudni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.