Tech hvg.hu 2017. május. 18. 21:01

Tudja, mit adott nekünk 1997? Mármint az Álomhajón kívül

Húsz évvel ezelőtt született meg a Winamp zenelejátszó első verziója, akkor indult el a Netflix és szintén 1997-ben jegyezték be a Facebook.com webcímet. De van azért itt még néhány érdekesség. 1997-ben olyan fontos technológiai eseményeknek lehettünk szemtanúi, amelyek alapvetően határozzák meg mai gondolkodásunkat.

Húsz évvel ezelőtt alapították meg az azóta is teljes egészében magyar tulajdonban lévő ACE Telecomot. Az internetszolgáltatásokban utazó vállalat ennek apropóján összeszedte, hogy mi is történt még a technológia terén abban az évben, amikor (egyáltalán nem mellesleg) megjelent az Álomhajó című limonádésláger is.

  • 1997-ben Steve Jobs visszatért az az Apple-höz, a vezérigazgatói székbe, Bill Gates pedig a világ leggazdagabb embere lett.
  • Az IBM által fejlesztett Deep Blue névre keresztelt számítógép szabályos hatjátszmás páros mérkőzésen legyőzte Garri Kaszparovot, a sakkozás akkori világbajnokát. Érdekesség, hogy a Deep Blue azóta az IBM hírességi listáján előkelőbb helyet foglal el, mint a vállalat hús-vér vezetői.
  • Elindult a Netflix, a világ legnépszerűbb online videótékája Amerikában. (Magyarországon tavaly óta érhető el.)
  • Január 10-én mutatták be a PNG fájlformátumot, amely veszteségmentes képtömörítést tesz lehetővé.
  • Ebben az évben jelent meg a Winamp zenelejátszó szoftver legelső változata is, amelyet az első években a könnyen kezelhető playlistek és a rendszerezhető médiakönyvtár tettek népszerűvé. Megjelenése után rövid időn belül 3 millióan töltötték le a programot, 2000-re pedig 25 milliós felhasználói bázisa lett.
  • Regisztrálták a Facebook.com domaint. Az oldalnak – amely 2004-ben indult el – ma már 1,28 milliárd napi aktív felhasználója van.
  • Az edinburghi Roslin kutatóintézet bemutatta Dollyt, a világ első klónozott bárányát, akinek születése mérföldkő volt az orvostudományban, ám szervezetének sejtjei a természetesen nemzett egyedek sejtjeinél gyorsabban öregedtek, ez pedig óvatosságra intette a kutatókat a klónozás távlatainak megítélésében.
  • 1997-ben érkezett meg a Marsra a Discovery-program második űrszondája, a Mars Pathfinder, amely a bolygó kutatásának legsikeresebb űrszondája volt: a leszálló egységgel 3 hónapig tartott aktív kapcsolatot a NASA.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.