Tech László Ferenc 2017. május. 16. 09:00

Marokra szorítottuk a világ első összenyomható mobilját – itt a HTC U11

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A HTC új csúcsmobiljának legfontosabb ütőkártyája, hogy az oldalaira erőt kifejtve extra funkciók csalogathatók elő. Megnéztük élőben és még a legelső androidos telefonnal is összevetettük.

A HTC 10 volt a tajvani gyártó mindeddig legnagyobb tudású mobilja, mely egy igen jól sikerült készülék, de sajnos ez is kevés volt ahhoz, hogy végre egyenesbe jöjjön tőle a vállalat. Talán most majd sikerül ez a truváj, már amennyiben a nemzetközi szinten ma reggel bejelentett, de nekünk szűk körben és titoktartás vállalása mellett már múlt héten megmutatott HTC U11 elnyeri a vásárlók tetszését. Az ötféle színben érkező újdonságból mi csak a pirosat nem láttuk, de a többiről elmondhatjuk, hogy igen tetszetősre sikeredtek.

László Ferenc

Az persze már más kérdés, hogy az U11 napjaink legerősebb ujjlenyomat- és szennyeződésmágnese, vagyis a mindkét oldalán ívelt üveget kapott készüléket lényegében percenként lehet tisztogatni. A hagyományos sík kijelzőtől balra és jobbra található a telefon igazi újdonsága, az Edge Sense. Ennek lényege, hogy amennyiben a kezünkkel összeszorítjuk a telefont, akkor különböző funkciókat érhetünk el. Ily módon felébreszthető például a telefon, elindítható a kamerája, fotózhatunk, vagy akár nagyíthatunk a térképalkalmazásban. Ha összeszorítjuk a telefont, akkor a telefon oldalain körívek vizualizálják tevékenységünket, valahogy így:

László Ferenc

Az Edge Sense a kijelző alsó szekciója melletti készülékház felületén használható, és mint azt sikerült megtudnunk, ultrahangos technológiára épül. A HTC nem tartja meg magának a funkciót, vagyis bármilyen külsős alkalmazásfejlesztő számára elérhetővé teszi azt. Hasznos dolog, hogy az Edge Sense erősségét személyre lehet szabni, így mindenki maga döntheti el, hogy mennyire erősen kívánja összenyomni a telefonját. Ha exponálni szeretnénk a telefon összenyomásával, akkor az valahogy így néz ki:

László Ferenc

Tavalyhoz képest 5,2 colról 5,5 colra nőtt a változatlanul IPS LCD technológiájú kijelző képátlója. A gyártó képviselője elmondta, hogy a HTC azért nem használ AMOLED-et, mert bár annak jobb a kontrasztaránya, nem reagál olyan gyorsan a felhasználói parancsokra, mint az LCD. A QHD felbontáson ma már meg sem lepődünk, azon viszont talán igen, hogy a HTC nem követi az LG és a Samsung példáját, és nem csinált szuperhosszúkás kijelzős mobilt az U11-ből.

Az erő vele van

A remek tempóra a nyolcmagos Snapdragon 835 chipset jelent garanciát, mely 4 GB RAM és 64 GB flashmemória társaságát élvezi, ezenkívül pedig a microSD bővíthetőség is adott. A gyors wifi természetesen adott, csakúgy, mint a maximum 1 Gbit/s-os tempóra képes 4G mobilnet. A telefonból szimpla és dupla SIM-slotos változat is elérhető lesz, melyek közül az utóbbiban a második SIM-slot hibrid lesz, vagyis vagy SIM-et, vagy microSD-t helyezhetünk bele.

László Ferenc

Az optikai képstabilizátoros főkamera 12 megapixeles felbontását nem növelték meg, viszont az f1,8-ról f1,7-re javított fényerő miatt az ígéretek szerint gyenge megvilágítás mellett jobb képminőséget kapunk. Érdekesség, hogy a frontkamera ezúttal nagyobb, konkrétan 16 megapixeles felbontással bír. Itt az optikai képstabilizátort ugyan elbukjuk tavalyhoz képest, cserébe viszont 150 fokos nagylátószöget kapunk, tehát egyik barátunknak sem kell lemaradnia a csoportos szelfikről.

László Ferenc

Audiofil

Zenében mindig is erős volt a HTC, és nincs ez másképp most sem. Egyrészt adott a BoomSound sztereó hangszórópár, másrészt pedig a hangrendszer a telefon komplett borítását felhasználja a hangminőség javítására és a hangerő növelésére. 3,5 milliméteres audió dugalj nincs, viszont alapáron kapunk egy USB Type-C/jack adaptert. A négy darab mikrofonnal akár az 1,5-5 méter távolból eredő hangok is rögzíthetők, és a kamera nemcsak hagyományos vizuális, hanem hangalapú fókuszálásra is képes. Vagyis ha a fotózandó témában valami hangot ad ki, akkor adott esetben automatikusan arra fókuszál a kamera.

László Ferenc

A kereken 3000 mAh kapacitású akkumulátorhoz nem nyúlt hozzá a gyártó, és bár a vezetékes gyorstöltő alapáron jár, a vezeték nélküli tölthetőséget sajnos nem tartja fontosnak a HTC. A tavalyi csúcskészülék sok kritikát kapott amiatt, hogy nem vízálló, de az U11 már az, egész pontosan IP67-es minősítésű.

László Ferenc

Mikortól és milyen áron?

Az Android 7.1.1 szoftveres HTC U11 kereskedelmi forgalmazása világszerte, így hazánkban is egy időpontban, június 1-én kezdődik meg. A hivatalos hazai listaár ugyan egyelőre még ismeretlen, de megbízható forrásaink szerint az U11 Magyarországon mintegy 250 ezer forintos kártyafüggetlen áron lesz kapható. És ebben az összegben még egy 40 ezer forintos értéket képviselő vezetékes fülhallgató is benne van, melynek érdekessége, hogy a fülön belüli részében van egy apró rejtett mikrofon, mellyel a hangzás önkalibrációjában segít.

Az U11-gyel megejtett első rövidke találkozást követően annyit tudunk mondani, hogy a leginkább hangsúlyozott új feature-től, az Edge Sense-től senki se várjon világmegváltást, de érdekes újdonságnak azért elmegy a dolog. Ennél bővebbet majd csak a közeljövőbeli részletes tesztet követően tudunk mondani.

És hogy mennyit változott a világ 2008, vagyis az első androidos okostelefon piacra kerülése óta? Mutatjuk, ugyanis a HTC U11 mellé oda tudtuk tenni az ugyancsak a HTC által fejlesztett, szétcsúsztatható kialakítású Dreamet, ami a maga 3,2 colos kijelzőjével szinte eltörpül a kilenc évvel későbbi utód mellett:

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?