Tech hvg.hu 2017. május. 09. 08:01

10 dolog, amire mostantól jobb, ha odafigyel a Facebookon

A Facebook már javában készül a brit parlamenti választásokra: több meghatározó lapban is hirdetést adtak fel arról, hogy a felhasználók hogyan kerüljék el a kamuhíreket.

Az amerikai elnökválasztás után valódi össztűz zúdult a Facebookra, amiért nem szabott gátat az álhírek terjedésének. Az azóta eltelt hónapokban több lépést is tettek Zuckerbergék azért, hogy hasonló vád többé ne érhesse őket: a kamuhírek mellett egy különleges jelzés jelenik majd meg, nemrég pedig bejelentették, nekimennek a politikai propagandának is. Ennek jegyében például tízezrével törlik a felhasználókat.

A cég most újabb lépést tett a kamumentesség felé. A BBC szerint az előrehozott brit választások miatt a The Times, a The Guardian, valamint a Daily Telegraph hasábjain is hirdetést adott fel a Facebook, amelyekben azt szedték össze 10 pontban, hogyan lehet felismerni az álhíreket a közösségi oldalon. Zuckerbergék szerint az alábbi tíz dologra kell odafigyelni:

  1. Legyünk szkeptikusak a címekkel kapcsolatban. A hamis hírek sokszor kapnak hangzatos címeket, ami direkt figyelemfelkeltő, de nincs köze a cikkben leírtakhoz.
  2. Vizsgáljuk meg alaposan a webcímet. Gyakran egy-egy karakter eltérés van csak az eredeti és a kamuoldal webcíme között.
  3. Nézzük meg, milyen forrásból származik az információ. Ha semmilyen hírügynökségre, vagy más hiteles forrásra sem hivatkoznak, gyanakodjunk.
  4. Ha szokatlan az oldal formázása, az mindig gyanús lehet. A hackerek gyakran készítenek egy eredetihez megszólalásig hasonló álhír-oldalt.
  5. Figyeljünk a fotókra.
  6. Ellenőrizzük a megjelenés dátumát. Sok kamuhír évekkel korábban kelt szárnyra, és időről időre megosztják.
  7. Ellenőrizzük az információk hitelességét.
  8. Olvassunk el más beszámolókat is. Ha a nagy híroldalak is lehozták a hírt, jó eséllyel valóban megtörtént esetről beszélhetünk.
  9. Nézzük meg, hátha a történet csak vicc.
  10. Néhány történet szándékosan tartalmaz téves információkat. Ezek eleve paródiának készültek (pl. Hírcsárda).

A magunk részéről annyit tennénk hozzá, hogy hazai vonatkozásban érdemes ezt a listát is átböngészni: itt rengeteg átverős oldalt talál, ezeknek még véletlenül se higgyen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.