Tech hvg.hu 2017. május. 08. 13:00

"Kiküldi" majd magából a vizet az iPhone, ha megvalósul ez az Apple-szabadalom

Az Apple egyik új szabadalma továbbgondolja a vízállóság fogalmát, a legérzékenyebb modulokra koncentrálva.

A mai csúcstelefonok egy része, köztük természetesen az iPhone 7 és a Galaxy S8 is vízálló, azonban ez még nem jelenti azt, hogy nem lehet valamilyen káros következménye egy-egy „vizes élménynek”. Éppen ezért a gyártók is megpróbálják minél tökéletesebbé tenni ezt a bizonyos vízállóságot, és erre az egyik legutóbbi példa az Apple múlt héten nyilvánosságot kapott szabadalma.

Az elképzelés a telefon víz szempontjából egyik legkritikusabb részére, a hangszórókra fókuszál. A hangszórórács, a szabadalmi leírás szerint, víztaszító (hidrofób) bevonatot kapna, azonban nem is ez az érdekes, hanem a rács belső oldalára kerülő, nedvfelszívó (hidrofil) réteg. Amellett, hogy ez segítené a víz eltávolítását még érzékelő is lenne benne, amelyik azonnal detektálná a folyadék jelenlétét.

USPTO

Ez a szenzor lehetne nyomás-, nedvesség-, audio- vagy optikai érzékelő, s amennyiben folyadék jelenlétét érzékeli, arra késztetné a hangszórót, hogy az az emberi fül számára láthatatlan hanghullámokkal tessékelje ki a vizet. Ilyesfajta megoldást egyébként már a második generációs okosóráinál is használ az Apple.

Egy-egy szabadalom persze még nem garancia arra, hogy meg is valósul az eszközökben, mindenesetre egy ilyesfajta vízállóságot biztosan szívesen vennének a felhasználók a jubileumi iPhone-ban.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.