Tech hvg.hu 2017. február. 09. 07:02

Nézzen csak rá ezekre a műholdképekre, könnyen lehet, hogy valami furcsát fedez fel

A GlobalXplorer nevű oldalon több ezer műholdképet vizsgálhatunk át, a letűnt korok és civilizációk nyomai után kutatva. A felhasználók jelzései sokat segítenek, ókori római, azóta eltűnt városrészt is találtak már meg így.

Aki szereti az Indiana Jones-filmeket, de nem kimondottan kalandvágyó típus, annak van egy jó hírünk: mostantól már a fotelban ülve is lehetőségünk van arra, hogy ősi kultúrákat és romokat fedezzünk fel.

A GlobalXplorer nevű oldalt Sarah Parcak indította el, miután 2016-ban 1 millió dollárt nyert el a TED-en. Az amerikai szakember "űrarcheológus", vagyis műholdak segítségével pásztázza a Földet, és keresi a letűnt korok és civilizációk nyomait. A technológiának köszönhetően 2011-ben Parcak és csapata több mint egy tucat piramist, 1000 sírt és 3100 ősi települést talált meg – számolt be róla korábban a CNN.

hvg.hu

A szakember ebből az összegből Peru 200 ezer négyzetkilométernyi területét tudja az oldal látogatóival közösen átvizsgálni. A különböző felvételekről a lelkes amatőrök eldönthetik, hogy látnak-e rajta valami érdemlegeset. Ha igen, azt megjelölve a kép a profi csapat elé kerül, akik tüzetesebben is megvizsgálják a műholdképet. Parack azt javasolja a felhasználóknak, olyan alakzatokat és egyenes vonalakat keressenek, amik ritkán fordulhatnak elő a természetben.

Mint mondja, ez jóval hatékonyabb megoldás, mint a hagyományos régészeti lehetőségek. A The Guardian beszámolója szerint például képes volt feltárni egy római amfiteátrumot, a digitális képátdolgozás segítségével ugyanis feltűnt egy olyan terület, ahol a növényzet jóval gyérebb volt. Mint kiderült azért, mert kövek voltak a föld alatt, így a növényzet is nehezebben tudott megkapaszkodni.

Ha kedvet kapott a citizen science űzéséhez, korábbi összeállításunkban több projektet is bemutattunk: kutathat más projektekben is a rákos megbetegedések témájában, földönkívüliek után, az óceán mélyén, de vannak nyelvészeti projektek, és az agykutatóknak is segíthet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?