Tech hvg.hu 2017. február. 07. 11:01

T/errorelhárítás: van, ahol már ujjlenyomatot is vesznek a SIM-kártyát vásárlóktól

Magyarországon is szigorítanak a SIM-kártya-vásárlás feltételein, de az itthoni szabályozás óvatos beavatkozásnak tűnik a thaiföldi szigorításhoz és adatbázis-építéshez képest.

Idehaza a terrorizmus elleni harc jegyében szigorítanak a feltöltős SIM-kártyák beszerzésének és birtoklásának szabályain: korlátozzák az egy ember és egy cég által birtokolható kártyák számát, és ellenőrzik a már meglévő ügyfelek személyazonosságát is. Iparági és piaci források szerint a feltöltőkártyás ügyfelek a módosítások hatása miatt alighanem bosszankodni fognak.

De hát mit szóljanak akkor a thaiföldiek? A Bankgok Post beszámolója szerint a helyi telekommunikációs hatóság, az NBTC márciustól kötelezővé teszi a SIM-kártyák aktiválásánál az ujjlenyomat megadását. A szabály minden szolgáltató mindenféle kártyájára vonatkozik, az előfizetéses és a feltöltős SIM-ekre is. Az ujjlenyomatokat egy országos adatbázisban tárolja majd a hatóság, amely így könnyen azonosítani tudja az adott kártya használóját.

A thai hatóság a terror helyett a digitális (t)errorelhárítására hivatkozik. Indoklásuk úgy szól, hogy minderre azért van szükség, mert nagyobb védelmet szeretnének biztosítani a mobilon keresztüli bankoláshoz és vásárláshoz. A beszámoló szerint Thaiföldön mintegy 103 millió mobilelőfizetés van, közülük pedig 14 millióan intézik a pénzügyeiket az okostelefonon keresztül (is). A hackerek és digitális csalók trükkjei azonban egyre kifinomultabbak, az NBTC szerint szükségessé vált, hogy bármikor azonosítani tudják a felhasználót.

A SIM-kártyával már rendelkező ügyfeleknek egyelőre csak ajánlják, hogy ők is regisztrálják magukat az adatbázisba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.