Tech MTI 2016. december. 31. 09:45

Orosz hackerek törték fel a vermonti villamosművek rendszerét

A cég egyik laptopjában is megtalálták azt a víruskódot, amelyet feltehetően orosz hackerek használtak, hogy feltörjék az amerikai választásokkal kapcsolatban álló számítógépeket és hálózatokat.

A burlingtoni áramszolgáltató hivatal péntek esti tájékoztatásában hangsúlyozza, hogy a szóban forgó laptop nem volt rácsatlakoztatva az áramszolgáltató rendszerre, és az esetről azonnal értesítették az illetékes szövetségi hatóságokat.

Jóllehet a víruskód nem okozott semmilyen kárt, több hírügynökség is beszámolt az esetről, részint mert az első hírek még arról szóltak, hogy a vírus a vermonti áramszolgáltató számítógépes hálózatát fertőzte meg. Az áramszolgáltató informatikai rendszerének megtámadása vagy megbénítása súlyos katasztrofális következményekkel járhat, leállhat például a kórházak vagy a mentőközpontok áramellátása.

Barack Obama amerikai elnök csütörtökön szankciókat rendelt el orosz személyek és intézmények ellen az állítólagos orosz hackertámadások miatt, és kiutasított 35 orosz diplomatát; családtagokkal együtt összesen 96 orosznak kell elhagynia az országot.

Washington szerint az orosz civil és katonai hírszerzése próbálta feltörni az amerikai választásokkal kapcsolatban álló számítógépeket és hálózatokat. Az FBI a nagyszabású hackertámadásnak a Grizzly Steppe nevet adta, ami utalás az akcióban részt vevő, napjaink két leghírhedtebb hackercsoportjára, amelyek Fancy Bear és Cozy Bear néven ismertek.

Az orosz külügyminisztérium válaszul 35 amerikai diplomata kiutasítására tett javaslatot Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, de ő közölte, hogy Moszkva nem utasít ki senkit. Helyette meghívta az Oroszországba akkreditált amerikai diplomaták összes gyermekét a Kremlben rendezendő újévi és (ortodox) karácsonyi ünnepségre.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.