Jelenleg kínai szuperszámítógép birtokolja a világ leggyorsabbja címet. Hamarosan azonban kihívója érkezik, nem is akármilyen, és nem is akárhonnan.
Japán technológiailag a világ egyik legfejlettebb országa, bár az is tény, jó pár területen elvették az elsőbbséget tőle a dél-koreai és kínai vetélytársak. A távoli szigetország most tovább szilárdítaná pozícióját a digitális innováció élvonalában, s újra a magáénak szeretné tudni a világ leggyorsabb szuperszámítógépét. (Évekkel ezelőtt már volt japán szuperkomputer az élen.)
Jelenleg a kínai Sunway Taihulight birtokolja ezt a címet 93 petaflopos sebességével. Ez azt jelenti, hogy egyetlen másodperc alatt 93 billiárd (a 93 után 15 nulla áll) lebegőpontos műveletet tud végrehajtani. A japánok messze felülmúlnák ezt, 130 petaflopos gépet akarnak fejleszteni, amely – állítólag – már jövőre megjelenhet. Ez a sebesség lenyűgözően hangzik, kérdés azonban, hogy a valóságos működésben is folyamatosan tudja-e majd ezt hozni (elméletben a kínai szupergép is 125 petaflopos).
Az ambiciózus terv, ahogy arról a Reuters is beszámolt, sokba fog kerülni, a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium 173 millió dollárt fektet a projektbe. Azt, hogy ki fogja a számítógépet építeni, egyelőre nem tudni. Szóba jöhet természetesen a Fujitsu Ltd. (ez a cég építette japán eddigi leggyorsabb szuperszámítógépét, a 13,6 petaflopos Oakforest-PACS-ot, a cég azonban csak annyit erősített meg, hogy szívesen részt venne a fejlesztésben.
A szuperszámítógép sebességét és tudását az orvostudományban, a robotikában és a vezető nélküli autók fejlesztésében kamatoztatnák, és a japán cégek ingyen hozzáférhetnének a géphez.