Tech hvg.hu 2016. november. 24. 08:01

Wifit szokott használni? Akkor tudjon róla, hogy minden 4. wifi csak arra vár, hogy feltörjék

Világszerte több mint 31 millió wifi hotspot elemzése után a Kaspersky Lab arra derített fényt, hogy minden negyedik (28%) nem biztonságos, és kockázatot jelent a felhasználók személyes adataira. Ez azt jelenti, hogy minden adatforgalom, amely ezeken a hotspotokon megy át, beleértve a személyes üzeneteket, jelszavakat, dokumentumokat stb., könnyedén hozzáférhetőek és felhasználhatóak a hackerek számára.

A Kaspersky Security Networkből nyert adatok szerint a világban található wifi hálózatok negyedének (25%) nincs jelszavas védelme vagy titkosítása. Más szóval az ilyen hotspotokon keresztül küldött adatok teljesen nyitottak, azaz harmadik fél számára elérhető.

A hotspotok további 3 százalékának adatforgalma ugyan titkosított kommunikációra van állítva, de csak a WEP technológia védi. Ez az elavult és nem megbízható algoritmus pár perc alatt könnyedén kijátszható, sőt az interneten ingyenesen elérhető eszközök is találhatóak a feltöréséhez. A maradék wifi hotspotok közel háromnegyede egy megbízhatóbb titkosításon alapuló algoritmust használ, amely a WPA, azaz a vezeték nélküli rendszereknek egy a WEP-nél biztonságosabb protokollja. Az, hogy mennyire könnyedén lehet feltörni ezeket a hálózatokat, függ annak beállításaitól és jelszavának erősségétől. Például ha gyenge vagy nyilvánosan hozzáférhető jelszavat használ (pl.: vendéglátóegységekben kihelyezett táblán van feltüntetve a jelszó), akkor a kiberbűnöző képes lesz rövid időn belül feltörni és minden adatforgalomhoz hozzáférni.

A vállalat azt javasolja, hogy ne használjunk jelszó nélküli vagy publikus hotspotokat magas kockázattal járó tevékenységekre, úgy mint mobilbankolás, vásárlás, bejelentkezés különböző oldalakra (Facebook, Gmail stb.) és ne küldjünk ilyen netkapcsolatokon bizalmas információkat. Kiemelten javasoljuk az adatforgalom védelmét, például VPN technológia (egy számítógép-hálózat fölött kiépített másik hálózat, a VPN-en keresztülmenő adatok nem láthatók az eredeti hálózaton, mivel titkosított adatcsomagokba vannak becsomagolva) alkalmazását. Ha számítógépen használna VPN-t, akkor ez a legjobb (és ingyenes) megoldás, ha pedig telefonján, akkor ezt próbálja ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.