Nem akárki, Manhattan kerületi ügyésze szeretné kihasználni Donald Trump elkötelezettségét az iPhone-ok feltörésének ügyében.
Ha valaki azt gondolta, pont került a San Bernardinó-i „iPhone-saga” végére, tévednie kellett. Dióhéjban összefoglalva ez volt az az ügy, amikor az FBI egy terrorista iPhone-jának feltörését kérte az Apple-től, azonban az almás cég, precedensre és a felhasználók érdekeire hivatkozva, megtagadta ezt. Később persze talált olyan céget az FBI, amelyik több mint egymillió dollárért feltörte a telefont.
A frissen megválasztott amerikai elnök, Donald Trump akkoriban maga is kérte az Apple-től a telefon feltörését, és már az elnökválasztási kampányban sem rejtette véka alá ezzel kapcsolatos véleményét. Így biztos nem talál majd süket fülekre Cyrus R. Vance manhattani ügyész kérése: olyan törvényt szeretne, amely kötelezi az Apple-t és a hasonló cégeket, hogy biztosítsák a hozzáférést a bűncselekményekben érintett iPhone-ok tartalmához.
Az ilyen telefonok olyan információkat tartalmazhatnak ugyanis, amelyek segíthetnék a nyomozást, viszont annyira erős a készülékek titkosítása, hogy a hatóságok nem tudják feltörni. A San Bernardinó-i telefon csak egyetlen eset, a jéghegy csúcsa volt, hiszen – szerepel egy, a főügyészi hivatal által kiadott jelentésben – 423 iPhone-t foglaltak le különböző bűnesetek kapcsán. A telefonok 36 százaléka számítástechnikai ügyben, személyazonosság-lopásban volt érintett, 24 százalékuk drogokkal kapcsolatos esetekben, 9 százalékuk pedig szexuális bűncselekményekben.
Cyrus R. Vance szerint, az általa is szorgalmazott iPhone-feltörések nem azt jelentik, hogy azt várnák, az Apple (vagy a Google) backdoorokat telepítsen az eszközre, hanem azt, hogy segítsenek a konkrét esetekben a feltörésben. Ironikusnak tartja, hogy miközben mind az Apple, mind a Google a kiberbiztonságot emlegetik, mindent megtesznek azért, hogy a kiberbűnözők büntetlenül megússzák.
Az Apple egyelőre még nem reagált Vance szavaira, de nem nehéz megjósolni, nehéz négy év vár az almás cégre.