Japán tudósok egérfarokból csináltak érett petesejtet, ez áttörés a megtermékenyítés tudományában.
Az őssejtkutatás újabb meglepetéssel szolgált: érett, megtermékenyíthető mesterséges petesejtet készítettek japán biológusok. Egerek bőréből (történetesen nőstények farkából) őssejtet (szakértők kedvéért: iPS-t, azaz indukált pluripotens őssejtet), abból pedig petesejtet alkottak. Ez eddig nem újság: Hajasi Kacuhiko és társai abban léptek tovább, méghozzá nagy lépéssel, hogy megoldották a petesejt érését is.
A mesterséges megtermékenyítés innen már szinte csak rutin volt. És ahogyan a Nature folyóiratban hétfőn közzétették: 11 egér-lombikbébi született, mindegyikük egészséges és szaporodni is képes. Már csak idő kérdése – meglehet, nem kevés időé – hogy ez emberekkel is megoldható legyen. Ha valóban így lesz, akkor segíteni lehetne azokon a nőkön, akiknek saját petesejtjei bármilyen okból elfogytak vagy nem működőképesek. Másoktól korlátozottan lehet petesejtet szerezni, és a beavatkozás nem is kockázatmentes. Reménykedhetnek a homoszexuális párok is: nekik ilymódon olyan gyerekük lehet, akinek biológiailag mindketten a szüleik.
Igen, elvben lehetséges, hogy ezzel a módszerrel nő-nő vagy férfi-férfi párok egyik tagja adja a petesejtet, a másik a spermát. Merthogy a módszer alig eltérő változatával Hajasi és társai használható minőségű ondósejtet is „gyártottak“ már testi sejtből. És ha ezt továbbgondoljuk, az is megoldható, hogy ugyanannak az egyednek – előbb egérnek, aztán talán embernek is? – a bőrsejtjéből készüljön mindkét fajta ivarsejt, és akkor a születendő utódnak ő lenne anyja is, apja is. Az utód ugyanakkor nem a klónja lenne az egyszem szülőnek, mert a két ivarsejt egybeolvadása közben a meiózis folyamata megkeverné a géneket.
Az emberkísérletek már csak azért is váratnak magukra, mert Hajasiék laboratóriumában a folyamat fontos része volt, hogy újszülött egérfiúk heréjébe, illetve lányembriók petefészkébe ültették a primordiális csírasejtet, így dőlt el, hogy ebből a sejtből sperma vagy petesejt fejlődik-e. Emberi embriókkal és újszülöttekkel ezt biztosan nem lehet megtenni. Egyelőre a japán módszer még nem is elég hatékony: a mesterséges embrióknak mindössze 3,5 százalékából lett kisegér.
De ha még messzebbre tekintünk: jön a „szex nélküli világ“, amelynek képét az etika egyes szakértői elénk vetítik? Annyi máris látszik, hogy a mostani bejelentést a megtermékenyítés új korszakának kezdeteként kommentálja a szaksajtó.