Belátható közelségbe kerülhetett a marsi kolóniák létrehozása. Elon Musk kissé túlzottan is optmistának tűnő tervei szerint nyolc év múlva indulna útnak az első csapat.
Mexikóban tartott előadásán a SpaceX magán űrrepülései vállalat alapítója olyan Mars-rakéták terveiről beszélt kedden, amelyek száz utast, mellettük árut is képesek szállítani. A cég nagyjából 26 havonta indítana járatot a vörös bolygóra, amikor a Föld és a Mars együttállása kedvező. Musk az első csapatot már 2024-ben útjára bocsátaná, bár az időpontot maga is optimistának nevezte.
Muski szerint túlélést senki sem garantálná azoknak, akik jelentkeznek a SpaceX "hihetetlen kalandot" jelentő Mars-járatára. "Az életüket viszik vásárra, ez elkerülhetetlen. Tehát, aki kész meghalni, az pályázhat az útra" – fejtette ki a guadalajarai nemzetközi űrhajózási kongresszuson.
Musk nagy emberi kolóniákat képzel a Marsra, melyek a földihez hasonló körülményeket alakíthatnak ki a bolygón. Kulcsfontosságú tényezőnek nevezte a költségeket: az áraknak megfizethetőknek kell lenniük. "Nem lehet önfenntartó civilizációt alapítani, ha fejenként 10 milliárd dollárba kerül a menetjegy. Az a célunk, hogy a jegy egy közepes amerikai családi ház ára körüli, úgy 200 ezer dollár legyen" – magyarázta. (Ez kb. 55 millió forint.)
A SpaceX vezetője kitért arra is, hogy a marsi telepeseknek nem feltétlen kell csak az odaútra szóló jegyet váltaniuk, mert az űrhajók újra használhatók, ez alacsonyan tartja a közlekedés árát. Szerinte ráadásul sokkal többen lesznek hajlandók a vörös bolygóra utazni, ha van onnan visszaút, még ha nem is veszik igénybe.
A Mars-vállalkozás finanszírozása nagy kihívást jelent a Musk szerint, a fejlesztés költségeit 10 milliárd dollárra becsüli. "Magam is gyűjtöm rá a pénzt, ám a Mars benépesítése végül a köz- és a magánszféra együttműködésével valósulhat meg” – mondta a milliárdos. Az utazás finanszírozásába az Egyesült Államok kormánya is beszáll a Holdon túli utazások finanszírozásába. A NASA ennek megfelelője támogatja a SpaceX első marsi küldetését, mely a tervek szerint 2018-ban indul: a Red Dragon űrkapszula embereket nem szállítana, tesztelné a leereszkedést és a landolást a bolygó felszínén.
Mindez már csak azért is érdekes, mert a marsi letáborozás mellett nemcsak fantasztikus, hanem tudományos érvek is szólnak.
Ha érdeklik az űr meghódításával kapcsolatos fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.