Tech hvg.hu 2016. szeptember. 22. 08:01

Videóra vették: távolról is sikerült átvenni az irányítást egy Tesla felett

Etikus hackerek képesek voltak távolról feltörni egy Tesla rendszerét. Ha úgy akarják, menet közben, messziről aktiválhatták volna akár a féket is.

Az autókba integrált informatikai eszközök, valamint a járművek felokosítása kapcsán az egyik legnagyobb félelem, hogy a rendszer sebezhető lehet, így a hackerek akár menet közben is átvehetik a járművek felett az irányítást. Bár a cégek igyekeznek meggyőzni az embereket arról, hogy az autó sebezhető pontjait megfelelő (informatikai) védelemmel látták el, természetesen még mindig nem létezik olyan rendszer, amit ne lehetne feltörni. Még a Tesláé sem ilyen.

A Model S rendszerét a kínai Keenlab biztonsági szakembereinek sikerült feltörni. Az etikus hackerek a támadást távolról hajtották végre, és a belenyúlás szempontjából teljesen mindegy volt, hogy az autó épp parkolt vagy mozgásban volt.

A biztonsági szakemberek szerint a rendszert akkor törték fel, amikor az autó beépített böngészője egy nem biztonságos wifi-hálózathoz csatlakozott. Az irányítás átvétele után a napfénytetőt és a csomagtartót is irányítani tudták, de ez még csak a kisebbik gond. Az már jóval ijesztőbb, hogy az autót mozgás közben le tudták fékezni, az oldalsó tükröket pedig képesek voltak sávváltás közben átállítani, ami külön-külön is komoly balesetveszélynek teszi ki a Model S utasait.

A hackerek természetesen a Teslát értesítették elsőként a gyenge pontról, a cég pedig az idei egyik frissítőcsomaggal be is zárta a rendszer sebezhetőségét jelentő kiskaput.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.