Tech László Ferenc 2016. július. 29. 20:00

Teszteltük a legjobbnak ígért androidos telefont, ami ráadásul nem is drága

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A korábbi modellek és az új készülék megjelenése előtt kiszivárgott információk alapján is sejteni lehetett, hogy a minimális profittal dolgozó OnePlus idén is egy meggyőző telefont tesz majd le az androidos asztalra. Megjött a OnePlus 3, mi pedig kipróbáltuk, sikerült-e eleget tenni a nem alacsony elvárásoknak.

“Milyen mobilt vegyek, melyik a legjobb? Van az a sokat emlegetett iPhone, más meg arra a lekerekített képernyős Samsungra esküszik.” Legtöbbször talán így hangzik el a csúcskategóriás telefonvásárlás előtti kérdést. Ha valaki közbeveti, hogy érdemes lenne megnézni a OnePlus 3-at is, akkor a legtöbben nem is értik, miről van szó, ha pedig hozzátesszük, hogy ez egy kínai gyártó új telefonja, akkár is csak egy leértékelő “ja, áhá”, lehet a válasz. Pedig egyáltalán nem így állnak a dolgok.

Tesztalanyunk gyártója nem egy "nevenincs" távol-keleti cég, még akkor sem, ha itthon egyelőre kevesen ismerik. A OnePlus már harmadik éve ad ki egy olyan csúcskészüléket, ami rendre felbolygatja a nemzetközi androidos közösséget – és alighanem a konkurenseket is, ha más nem, akkor az árverseny kiélezése miatt.

Kívülről rendben van

Az unibody kialakítású telefon komplett borítása anodizált alumíniumból készül, mely esetünkben grafitszürke színű, július vége óta azonban már arany verzióban is létezik. A matt hátlap kellemes tapintásérzetet biztosít, szinte alig látszanak meg rajta az ujjlenyomatok. A mindössze 7,35 milliméteres vastagságnak köszönhetően a készülék kategóriatársaihoz hasonlóan csak minimális mértékben domborítja ki a zsebünket. Méret és tömeg tekintetében egyébként nagyjából ugyanabban a ligában focizik a OnePlus 3, mint a Samsung Galaxy S7 edge.

László Ferenc

Felszereltség

A baloldali él felső szekciójában rögtön egy unikummal találkozhatunk, de persze nem a folyékony fajtából: ide került az a háromállású csúszka, melynek révén bármikor gyorsan válthatunk a normál, priorizált felhasználós, illetve teljesen néma üzemmódok között. Beállítható továbbá, hogy ha valaki 15 perc alatt kettőnél többször próbál áttörni a lenémított készülék képzeletbeli falán, akkor végül is bebocsátást nyerjen. Ugyanitt keresendő a hangerőállító gomb, az ellentétes oldal pedig a bekapcsoló gombnak és a két darab nanoSIM-kártyát fogadó, kipöckölhető tálcának ad otthont. Míg a felső él teljesen csupasz, alul nagy a zsúfoltság, hiszen ide került a hatlyukas hangszóró, a 3,5 milliméteres jack dugalj, illetve a szimmetrikus kialakítású USB Type-C rendszercsatlakozó.

Napfényben is jól látható

Az 5,5 colos Optic AMOLED kijelző egyenesen a Samsungtól érkezett, és ahogy a samsungos panelektől megszokhattuk, gyakorlatilag végtelen a kontrasztaránya, erős napsütésben pedig olyan fényerőt biztosít, melyre szinte egyetlen riválisa sem képes. A dupla koppintással bármikor egyszerűen felébreszthető képernyőn – beállítástól függően – maguktól felvillannak a beérkező leveleink, a pontos idővel egyetemben, fekete-fehérben. De a telefon felett megejtett legyintéssel is bármikor megjeleníthető az idő.

László Ferenc

A Gorilla Glass 4 védelmet élvező display a legfrissebb divatirányzattól eltérően nem QHD, hanem "csak" Full HD felbontású, emiatt azonban nem kell aggódni: szemrevételeztük, a képminőség kiváló. A színegyensúly manuálisan állítható, az éjszakai mód pedig olyan színvilággal és fényerővel operál, mely nem terheli a szemünket és nem nehezíti meg az elalvást.

Puritán UI

A felhasználói felület láttán elsőre azt hihetjük, hogy valamelyik Google-féle Nexus okostelefon jár a kezünkben, ugyanis a OnePlus 3-on futó OxygenOS 3.2.2 nagyon közel áll a vegytiszta Android 6.0.1-es életérzéshez. A Samsungtól és az LG-től megszokott töménytelen beállítási lehetőséget és opciót is keresve sem találjuk, cserébe viszont faék egyszerű kezelhetőséget és elképesztően gyors működést kapunk.

László Ferenc

A történetben talán a "Polc" névre keresztelt bal szélső kezdőképernyő az egyetlen csavar, mely többek közt időjárás jelentéssel, jegyzetkészítővel és widgetekkel próbál meg kedveskedni, de ha nem tetszik, gyorsan kikapcsolható. Érdekesség továbbá, hogy egy a kijelzőn bárhol megejtett lefelé történő húzással előhívható a notifikációs panel, ha pedig felfelé lendül az ujjunk, akkor a Google Now segédprogram kel életre.

Szolgáltatások

Bloatware-nek, vagyis gyárilag feltelepített haszontalan szoftvereknek nyoma sincs, de a Google-féle komplett alkalmazás arzenált természetesen megkapjuk. A böngésző szerepét a Chrome tölti be, az SMS-einket a Messenger nevű appban találjuk meg, ezenkívül pedig naptárt, számológépet, térkép/navigációs alkalmazást és YouTube-ot is kapunk. Zenelejátszásra a fapados Music, illetve a már hangszínszabályzóval is felvértezett Play Zene használható. Az AC3 hangsávok és feliratok kezelésére képtelen gyári videólejátszót gyorsan érdemes lecserélni valami komolyabbra.

László Ferenc

A kijelző feletti színes notifikációs LED működését részletesen személyre lehet szabni, csakúgy, mint az alul lévő három érintőgombét. Utóbbiak kapcsán mi adhatjuk meg például azt is, hogy mi legyen az alapfunkció, illetve, hogy mi történjen, ha hosszan nyomunk vagy duplán koppintunk rájuk. A kikapcsolt kijelzőre rajzolt O karakterrel villámgyorsan elérhető a kamera, de  a zseblámpa és a zenelejátszó is elindítható/vezérelhető ily módon. Az ujjlenyomat-szenzor a kijelző alatti középső gombban található, nagyon gyorsan működik.

Memóriabőség

Míg a legtöbb jelenlegi csúcsmobilban 3-4 GB RAM rejtőzik, addig jelen delikvensünkben nem kevesebb, mint 6 GB RAM található, még pedig a szupergyors LPDDR4 fajtából való. Ennek köszönhetően rengeteg alkalmazás futhat egymás mellett, vagy például a webböngészővel egyszerre akár tucatnyinál több lap is megnyitható, és ezeket nem lövi ki a memóriából a rendszer. Arról nem is beszélve, hogy a 6 GB RAM igen időtálló választássá teszi a OnePlus 3-at.

László Ferenc

A beépített tárhely 64 GB-os és a leggyorsabb UFS 2.0 technológiát támogatja, alaphelyzetben mintegy 53 GB szabad belőle. MicroSD memóriakártyás bővítési lehetőség nincs, de ez egy ekkora tárhelynél keveseknek fog valódi gondot okozni.

Erő és üzemidő

Chipkészletből az iparág igazi 2016-os fenevadját, a Snapdragon 820-at pakolták a fejlesztők a készülékbe, mely mindössze négymagos mivolta ellenére villámgyors működést garantál (AnTuTu: 144 ezer pont). Az Adreno 530-as grafikusgyorsító is maximálisan a helyzet magaslatán áll – erre a mobilra nyugodtan rászabadíthatjuk a legújabb és legszebb játékokat. Külön öröm, hogy a fémborítás még erős terhelés mellett is csak visszafogott mértékben melegszik, és nincs ez másképp a szupergyors töltés alatt sem.

A Dash Charge 30 perc alatt nulláról hatvan százalékra pumpálja a kereken 3000 mAh kapacitású akkumulátort, és egy teljes feltöltés sem tart tovább 70 percnél. Alapáron egy vezetékes töltőt kapunk, az autós töltő 10 ezer forintot kóstál, vezeték nélküli tölthetőség nincs.

László Ferenc

Egy feltöltéssel mintegy 5 órás kijelzőidőre számíthatunk, és átlagos felhasználás mellett simán hozható a 1,5 napos üzemidő. Itt említenénk meg a sötét módot, ami nem az együgyű felhasználóknak készült, hanem azoknak, akik a feketére hangolt kijelzővel ki szeretnék használni a háttérvilágítás nélküli AMOLED technológiában rejlő lehetőségeket, és ily módon csökkentenék a fogyasztást.

Az LTE Cat. 6 segítségével maximum 300/50 Mbit/s-os mobilinternet-sebesség érhető el, no és persze a kétsávos ac wifi, a 4.2-es Bluetooth, az NFC és a mindentudó GPS-vevő sem hiányozhat a fedélzetről. Negatívum, hogy FM-rádió és infravörös port nincs, illetve, hogy az USB még nem 3.0-ás, hanem csak 2.0-ás.

Kamera

A hátoldalból enyhén kiálló kameramodul révén maximum 16 megapixeles felbontású felvételek készíthetők. A Sony-szenzort használó modul optikai és elektronikus képstabilizátorral is fel van vértezve, teljes sötétségben pedig jó szolgálatot tesz a szimpla LED-segédfény. Jó fényviszonyok mellett a OnePlus 3 abszolút pariban van napjaink sokkal drágább csúcstelefonjaival, az esti sötétségben viszont némileg hátrányt szenved, ugyanis kisebb méretű a képszenzora és kisebb fényerejű az objektíve.

László Ferenc

Summa summarum, a képminőséggel és emellett a sebességgel is elégedettek lehetünk, a haladó felhasználók pedig manuális beállítási lehetőségeket (zársebesség, ISO-érték), valamint RAW üzemmódot is kapnak.

A frontkamera révén 8 megapixeles szelfik készíthetők - az exponáláshoz elegendő egyetlen mosoly.

Nem gagyi a garancia

Cikkünk írásáig az első hetekben több szoftverfrissítés is érkezett a OnePlus 3-hoz, melyek mindegyike néhány, a felhasználók által kritikusnak ítélt problémát orvosolt, úgy tűnik tehát, hogy a fejlesztők nem csak a marketingszöveg szerint, hanem a valóságban is hallgatnak a vásárlókra. Az persze más kérdés, hogy illendő lett volna kapásból egy közel hibátlan terméket piacra dobni. De lényeg, hogy mostanra eliminálták a kijelző színvilággal, a memóriakezeléssel, a fogyasztással és az ujjlenyomat-leolvasóval kapcsolatos hibákat.

László Ferenc

A készülék csak és kizárólag egyenesen a gyártótól rendelhető meg, ez azonban senkit se riasszon el a vásárlástól: a szállítás Magyarországra is ingyenes és a feltüntetett árra semmilyen ÁFA- és vámösszeg sem rakódik rá. Az európai raktárakból történő kiszállítás általában csak néhány napot vesz igénybe, és a garanciális ügyintézés sem a kínai webshopok gagyi szintjén áll. A telefonra 2 év garanciát vállalnak, melynek része a háztól házig történő szállítás is.

Verdikt

+: minőségi fémborítás, gyönyörű AMOLED kijelző, 6 GB RAM, szupergyors működés, korrekt kamera, kiváló ujjlenyomat-szenzor, iparágelső gyorstöltés, remek terméktámogatás, jól belőtt ár.

: nem bővíthető memória, nincs FM-rádió és infravörös port, szimpla hangszóró, nem vízálló, a videófelvevő nem tud 240 fps-t, nincs vezeték nélküli tölthetőség.

A nemzetközi fronton mértékadó PhoneArena tizenöt munkatársából hat a 2016 első felében kijött felsőkategóriás készülékek közül a OnePlus 3-at választotta a legütősebbnek, ily módon a telefon a toplista élén landolt, és megelőzte a négy szavazatot kapott Samsung Galaxy S7 edge-et. Tehát nemcsak mi tartjuk igen korrekt ajánlatnak ezt a hazánkban egyelőre még relatíve ismeretlen telefont, mely 125 ezer forintos kártyafüggetlen árával az elkövetkezendő hetekben-hónapokban alaposan megnehezítheti a riválisok életét. Nem állítjuk, hogy a OnePlus 3 hibátlan, azt azonban igen, hogy ennyire kerek szolgáltatási kört ilyen jó áron lényegében semelyik konkurenstől sem kaphatunk.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.