Tech László Ferenc 2016. július. 17. 20:00

Teszt: ezt tudja a világ első hőkamerás okostelefonja

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk a világ első olyan okostelefonját, amelybe hőkamerát szereltek, így még teljes sötétségben is látni vele. Nem mellesleg ez a mobil az iparág leginkább vízálló készüléke is.

A mobilgyártóknak mostanság valami igazán nagyot és egyedit kell gurítaniuk ahhoz, hogy felfigyeljenek rá: ma már önmagában véve kevés lehet az elképesztően nagy felbontású kijelző, a sok-sok magos chipset vagy éppen egy több tucat megapixeles kamera ahhoz, hogy egy új modell ki tudjon tűnni az okostelefonok tengeréből. Ehhez valami igazán különleges hardveres/szoftveres elemet kell megvillantania a delikvensnek. Ezzel az amerikai Caterpillar is teljes mértékben tisztában volt, amikor februárban bejelentette a napokon belül Magyarországon is kapható Cat S60 modelljét.

László Ferenc

Ma már nem egy olyan készülék kapható a boltokban, amely hivatalos IP68-as minősítése révén elvileg minden további nélkül elvisel egy kis fürdőzést, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a vízálló mainstream mobiltelefonok inkább csak egy kiadós záport képesek hiba nélkül átvészelni. A Cat S60-at azonban más fából faragták, pontosabban más fémből öntötték: a matt fémkeretes és szemrevaló karbonszál hátlapos jövevény nemcsak elméletileg, hanem gyakorlatilag is bírja a merülést. Olyannyira, hogy alaphelyzetben 2 méteres mélységig vízálló, ha pedig átbillentjük a felül és alul lévő két kis pöcköt, akkor az ily módon még jobban leszigetelt hangszóróval és mikrofonnal akár 5 méteres mélységbe is merészkedhetünk.

László Ferenc

Kipróbáltuk: a tesztkészüléknek sem a medencébe merítés, sem pedig az erős vízsugár alatti elmosás sem okozott gondot. Némi víz ugyan bejuthat a hangszóróhoz, ez azonban elsősorban rázogatással, másodsorban egy spéci gyári alkalmazással, illetve annak alacsony és magas hangfrekvenciájával, rezgésével egyszerűen eltávolítható.

Strapabíró

Az S60-nak a mélységen túl a magasság sem árt: egy 1,8 méterről történő véletlen földre ejtést simán kibír, a leginkább sérülékeny érintőkijelzőt pedig Gorilla Glass 4 védelem óvja. Sokan felszisszenhetnek, hogy a legtöbb csúcskategóriás okostelefonban is ilyen van – és tényleg, de az nagyon nem mindegy, hogy a Cat-nél a megszokottól eltérően nem 0,4, hanem 1 milliméter vastag a képernyővédő réteg.

László Ferenc

A MIL-STD-810G katonai minősítés sem hiányzik a repertoárból, így a telefon remekül bírja a sót, a sarat, a nedvességet, az esőt, a vibrációt, az erős napsugárzást és akár a hirtelen hőmérséklet-változásokat is. A telefont a Caterpillarnek legyártó Bullitt nem meglepő módon minden kényes alkatrészt – így például a rendszercsatlakozókat és a különböző slotokat is – alaposan leszigetelt ajtók mögé rejtett, melyek zárásáról értelemszerűen magunknak kell gondoskodnunk. A 12,7 milliméter vastag készülék meglehetősen maszkulin kinézetű, kezelőszervei és kijelzője pedig akár munkáskesztyűben is remekül használható.

Hűha!

Mindez ráadásul majdnem mellékes, legalábbis annak fényében, hogy jelen tesztalanyunk a világ első beépített hőkamerás okostelefonja. A hátoldali normál 13 megapixeles kamera felett található hőkamera az infravörös tartományban dolgozik: ezt a láthatónál nagyobb hullámhosszú fényt az emberi szem nem érzékeli, így az S60 révén teljesen új távlatok nyílnak meg előttünk.

Teljes sötétségben is megjelennek a kijelzőn a magukból hőt árasztó élőlények (elbújt állatok, rejtőzködő bűnözők), a tűzoltók még az áthatolhatatlan füstben is észrevehetik a mentésre várókat, a villanyszerelők pillanatok alatt megtalálhatják a zárlatos áramköröket, vagy például akár a házunk hőszivárgását is egyszerűen feltérképezhetjük. A hőérzékelő ugyan csak 80x60 pixeles felbontású, azonban a Flir fejlesztőcég technológiája 640x480 képpontos hőtérképes képmegjelenítést és képrögzítést biztosít, ami esetünkben tökéletesen elegendő.

László Ferenc

A kijelző jobb szélén látható a hőmérsékleti színskála, ezenkívül pedig a kijelzőn bárhova odapakolhatunk három különböző szpotmérőpontot, valamint minimum-, maximum- és átlagértékeket is leolvashatunk. A megoldás rendkívül pontos és érzékeny, amit bárki egyszerűen letesztelhet: ha egy asztalra csak néhány másodpercre odatesszük a tenyerünket, annak elvételét követően a hőkamera látja az asztalon hagyott hőlenyomatunkat.

Minimum 15 centiméteres és maximum 30 méteres távolságból használható a speciális kamera, amelyet a tükröződő felületek becsaphatnak. A falak, ajtók és az üvegfelületek pedig egyenesen gátolják a működését, ezeken nem nézhetünk át.

László Ferenc

A hőkamera által látott színkódos kép fotókon, videókon, panorámaképeken és time-lapse felvételeken is megörökíthető, természetesen hőmérsékleti értékekkel (-20 és +120 Celsius fok között) megspékelve. A gyártó hamarosan kiadja a hőkamera SDK-ját, ami azt jelenti, hogy a speciális kamerafunkciók külsős alkalmazásokból is elérhetők lesznek.

Hardver

A kamerán kívül persze más hasznos egység is akad azért a telefonban. A nyolcmagos Snapdragon 617-es chipset nem éppen egy felső kategóriás megoldás, de ahhoz bőven elegendő, hogy fürge működést biztosítson a 720p HD kijelzős készüléken. A RAM 3 GB kapacitású, a microSD memóriakártyával bővíthető 32 GB-os flashmemóriából pedig alaphelyzetben mintegy 23 GB áll szabadon a rendelkezésünkre.

A 4G/LTE mobilnet maximum 150/50 Mbit/s-os tempóra képes, nanoSIM-slotból kettő van, a Bluetooth 4.1-es szabványú és NFC-t is kapunk, azért viszont kár, hogy a wifi csak b/g/n szabványú.

László Ferenc

A fixen beszerelt akkumulátor 3800 mAh kapacitása (előd: 2630 mAh) több mint szerethető, azért viszont kár, hogy alapáron csak egy igen lassú, 5 W-os vezetékes töltőt kapunk. A Quick Charge 2.0 egyébként támogatott, tehát a megfelelő töltőt beszerezve akár 30 perc alatt megoldható egy nulláról hatvan százalékra történő feltöltés.

Az üzemidő átlagon felüli, vagyis a kétnapos használati idő simán benne van a pakliban.

Kijelző

Az S50-es elődmodellben lévő kijelzőhöz képest sem méret, sem pedig felbontás tekintetében nincs előrelépés, de ez nem gond: a 4,7 colos képátló és az 1280x720 pixeles felbontás (312 ppi) ugyanis tökéletesen elegendő a hétköznapi gyakorlatban, és a felhasználók az 1920x1080 pixeles Full HD felbontásnál vélhetően sokkal többre fogják értékelni azt a tényt, hogy az 540 nites fényerő miatt még erős napsütésben is jól látható a kijelző képe. A fényerőt természetesen automatika állítja, a betűméret négy fokozatban állítható, és a speciális felhasználási körülmények mellett örvendetes tény, hogy az LCD panel alatt nem érintőgombok, hanem hagyományos nyomógombok landoltak, melyek ráadásul korrekt módon érdesített felülettel rendelkeznek.

László Ferenc

Szoftver

Az Android 6.0.1 operációs rendszert csak minimális mértékben sminkelte át a gyártó, vagyis lényegében teljesen szűz androidos életérzést kaphatunk, néhány egyedi Cat tartalommal megspékelve. Ilyen például a Waves Maxx Audio, melynek lényege, hogy az átlagnál nagyobb hangerejű hangszórókat néhány gombnyomással zenére, multimédiára vagy éppen építési körülmények melletti hangzásra tudjuk optimalizálni. Hasznos extra továbbá a Hike alkalmazás, melyben többek közt időjárási információkat, légnyomás- és magassági adatokat, pontos koordinátákat, iránytűt, elemlámpa funkciót és SOS fényjelzést is találhatunk.

László Ferenc

A telefon baloldali élén elhelyezett gombok egyikére különböző funkciókat (például vízalatti kamerázás) programozhatunk be, a másik SOS-gomb lenyomásával pedig villámgyorsan elküldhetjük a tartózkodási helyünk adatait maximum három ismerősünknek.

Az irodai állományok kezelésében az Office Suite van segítségünkre, ha pedig már unjuk a telefonon tárolt zenéinket, akkor egy füles csatlakoztatását követően máris FM-rádiózhatunk. Kár, hogy alapáron nem jár headset a telefon mellé.

László Ferenc

Konklúzió

+: strapabíró kialakítás, rekord vízállóság, fejlett hőkamerás funkciók, nagykapacitású akkumulátor, bővíthető memória, FM-rádió, korrekt hangerő.

: átlagnál nagyobb méret és tömeg, lassú gyári töltő, alapáron nem kapunk headsetet, a wifi nem tudja az ac szabványt.

Az átlagos vízálló okostelefonoknál sokkal strapabíróbb Cat S60 lényegében csak szánt szándékkal rongálható meg. A telefon igazi ütőkártyája az integrált hőkamera, mely mind átlagos, mind professzionális felhasználási körülmények mellett új távlatokat nyit meg, ezenkívül pedig a nagy kapacitású akkumulátor, a korrekt hangerő és a napsütésben is jól látható kijelző miatt is jár a piros pont.

Kár, hogy néhány apróságra nem figyeltek oda a fejlesztők, az pedig igencsak relatív, hogy a 220 ezer forintos hivatalos hazai listaár magas vagy alacsony. Ennyi pénz első hallásra sok lehet egy alapvetően középkategóriás telefonért, azonban nem árt tudni, hogy egy mobilra csatlakoztatható külső hőkamera ára 80 ezer forint magasságában mozog, illetve az önálló működésre képes hőkamerák ára a néhány százezertől a sok millió forintig terjed.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?