Hihetetlenül hangzik, de igaz: a kibocsátott szén-dioxid 95-98 százalékát kővé lehet alakítani, ezt egy izlandi erőmű be is bizonyította.
A globális felmelegedés elleni harc egyik legfontosabb győzelmét jelentheti egy izlandi kutatás, amely két év után még a legoptimistább becsléseket is túlszárnyalta – számol be a Popular Science. A CarbFix projekt alapgondolata az volt, hogy egy izlandi geotermikus erőműben a kibocsátott szén-dioxidot a talaj mélyére vezetik. Abban biztosak voltak, hogy a gáz reakcióba lép a bazalttal és egy része karbonáttá válik, de ennek mértéke és gyorsasága mindenkit meglepett.
Az első két évben a kibocsátott szén-dioxid 95-98 százaléka vált ilyen anyaggá, amely leginkább a mészkőre hasonlít. Ez 250 tonna szén-dioxid semlegesítését jelenti. Az így megkötött szén-dioxid nem tud légszennyezést kiváltani. Sok helyen van lehetőség a módszer alkalmazására, hiszen a bazalt igen elterjedt vulkanikus kőzet.
Egy reykjavíki erőművet át is alakítanak az eredmény miatt, becsléseik szerint évi 5 ezer tonna szén-dioxidot tudnak majd így semlegesíteni, ami a Föld évi 40 milliárd tonnájához képest szerénynek tűnhet, de első lépésnek megteszi.