Gyorsabbak, biztonságosabbak és még több feladatra alkalmasak lehetnek a vezető nélküli légi járművek, drónok a BHE Bonn Hungary vezetésével lezajlott hároméves kutatás-fejlesztés eredményeként. A hazai konzorcium újítása a drónok ütközésvédelmét gondolkodáson alapuló, kognitív elemekből álló rendszer.
Egyre több feladatra alkalmaznak vezető nélküli légi járművet napjainkban, azonban a drón környezetében mozgó járművek azonosítása, követése, osztályozása és a valószínűsíthető mozgásának előrejelzése, ütközésének megelőzése komoly matematikai és technológiai feladat, amely a statisztikai valószínűségen alapuló, úgynevezett sztochaikus jelfeldolgozás legkorszerűbb apparátusait igényli. Az ütközések elkerülése a nagyobb anyagi károk és a tömeges személyi sérülések megelőzése miatt elengedhetetlen, míg a szándékos ütköztetések találati megoldásai is egyre fontosabb biztonsági és védelmi jelentőséggel bírnak.
A BHE Kft. által vezetett, az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetét és a BME-t is tagjai között tudó konzorcium munkájának eredményeként egy olyan radar-videó-távközlési integrált rendszer jött létre, amellyel a drón nem csupán környezet letapogatására képes, hanem a megszerzett információk tudásalapú, visszacsatolt jellegű, kognitív használatára is.
A fejlesztés révén a drónok repülési missziók tájékozódási és tartalomgenerálási képességei ugrásszerűen javultak. Az ütközés-védelmi tanulással kombinált próbák igazolták, hogy a gyakorlatban is használható, hatékony rendszert sikerült létrehozni. Ami azonban egy drónvadász rendőrsas ellen valószínűleg nem véd.