Tech hvg.hu 2016. április. 08. 12:01

Az egészséges életmód még nem garancia az egészségre

A rendszeres edzés, a táplálkozási szokások átalakítása és más, az egészségesebb életmódra váltáshoz való trükk még nem biztos, hogy jobb közérzettel jár - erre kutatások mutattak rá.

A kutatások nem azt mondják, hogy nem érdemes egészséges(ebb) életmódra váltani - sőt! -, mindössze arról van szó, hogy még ez sem jelent garanciát a teljes egészségre. A Wired gyűjtött össze néhány ezzel kapcsolatos információt. Az amerikaiak példáján vezetik le mindezt, hiszen egy kutatás korábban kiderítette, hogy például az emberek mindössze 3 százaléka él igazán egészséges életmódot, ami a következőkkel jár: rendszeres testmozgás, egészséges táplálkozás, a testzsírszázalék normál szinten tartása, dohányzás kerülése. Ennek ellenére náluk is állapítanak meg betegségeket.

A szakirodalomban már többször említik azt, hogy az emberek abba a hibába esnek, hogy az életmódváltással mindent elintézettnek tekintenek. Egy másik, nemzetközi kutatás viszont rámutatott, hogy léteznek életstílusból adódó betegségek is. Ilyen például a passzív dohányzás, sportoláson kívüli fizikai inaktivitás, túl szigorú diéta, amelyek akármilyen életmódváltás mellett is lehetnek komoly betegségek okai.

Egy olyan kutatás is készült a témában, amely során 11 évig rendszeresen vizsgáltak 5000 cukorbeteget (2-es típusúban szenvedők). Tőlük azt kérték, hogy váltsanak egészéges életmódra, adják le felesleges kilóikat, rendszeresen mozogjanak, stb. Természetesen nem mindenki tudta ezt tartani, de ez jó összehasonlítási alapot nyújtott. Kiderült ugyanis, hogy összességében egyáltalán nem csökkent azoknál a szív- és érrendszeri problémák előfordulásának esélye (e betegségnél ez alapvető probléma), akik egészséges(ebb) életmódra váltottak.

Azt már mi tesszük hozzá, hogy az életmódból adódó problémák esetén nem került szóba a rengeteg embert érintő alváshiány, pedig ha nem alszik eleget, nagyon komolyan veszélyezteti magát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.