Tech hvg.hu 2016. február. 26. 12:01

Máshogy (is) lehet majd telefonálni a Telenornál

A 4G nem csak adatátvitelre használható, a 4G-s telefonálás gyorsabb hívásfelépülést és új szolgáltatásokat is hozhat. A Telenornál már tesztelik a megoldást.

Sikerrel bonyolította le első, 4G-s hálózatot használó teszthívását a Telenor: az ezt lehetővé tevő Voice over LTE (VoLTE) a jövő telefonhívásainak lesz a technológiai háttere. Míg napjainkban a 4G-s hálózatokat itthon csak mobil adatátvitelre használják, a VoLTE alkalmazásával hamarosan beszédhívásokat is lehet majd továbbítani.

A beszédhívások 4G-re való kiterjesztése számos előnnyel bír, például sokkal gyorsabb lesz feltárcsázni valakit. Ha most 4G hálózatról indítunk egy telefonhívást, akkor először a telefonnak egy elérhető 2G vagy 3G hálózatra kell váltania, hogy felépülhessen a hívás. Így akár 10 másodperc is eltelhet, mire a hívott félnél kicsörög a telefon. Ez természetesen fordítva is igaz: egy hívás fogadása előtt 4G-ről 2G-re vagy 3G-re vált a telefon, mielőtt megjelenik a kijelzőn a bejövő hívás. Azonban a VoLTE bevezetésével azonnal elkezdődik a hívásfelépülés, nem kell a telefonnak másik hálózatra váltania, így 2-3 másodperc alatt hallhatjuk a másikat.

A Telenor közlése szerint a gyorsaság mellett jelentősen javul majd a hangminőség is, mivel jobb minőségben kódolt beszédhangot lehet továbbítani a 4G-s hálózatokon, a rendelkezésre álló nagyobb sávszélességnek köszönhetően. A VoLTE bevezetésével számos egyéb funkcióval lesz kiegészíthető az egyszerű hanghívás, például a lokáció megosztásával vagy különböző multimédiás tartalmak küldésével.

A VoLTE technológiát a legtöbb prémium kategóriás készülék már támogatja, azonban a valós használathoz szoftverfrissítésre lesz szükség. A Telenor dán, norvég és svéd ügyfelei már tudnak 4G-n beszédhívásokat bonyolítani abban az esetben, ha okostelefonjuk támogatja a VoLTE szabványt.

A Telenor hazai VoLTE bevezetéséhez szükséges virtualizált megoldást a Huawei nyújtja, illetve implementálja. A technológia a hálózatüzemeltető szolgáltató szempontjából sem mellékes: lehetővé teszi, hogy a hangszolgáltatást a hagyományos vonalkapcsolt technológiáról a modern IP alapú technológiára helyezzék át. Ez a virtualizált platform lehetőséget ad arra is, hogy a VoLTE-képes készülékek elterjedésével a hálózat kapacitása gyorsan és egyszerűen bővíthető legyen.