Sokan már alaposan beleuntak a kissé ugyanolyan androidos készülékekbe, és egyeseket már a legújabb iPhone-ok sem hoznak lázba. Pontosan nekik készült a Nokia-génekkel rendelkező jelen tesztalanyunk, melyen világelsőként 10-es mobil-Windows fut.
A Microsoft még 2013 őszén jelentette be a Nokia telefonos részlegének felvásárlását, a tranzakció 2014 tavaszán zárult le. Éppen akkor, amikor az utolsó felsőkategóriás Nokia, a Lumia 930 bemutatkozott. Azóta már az összes hasonszőrű új windowsos telefon Microsoft Lumia márkajelzéssel kerül forgalomba, de igazán ütős készülék nincs közöttük. Vagyis eddig nem volt: nemrég ugyanis megérkezett a Lumia 950 és nagyobb, XL-es kiadása. A készülékekre igen komoly feladat vár: új életet verni abba a mobilos Windows-platformba, amelynek amúgy sem túl acélos 3 százalékos piacrésze a legutóbbi Gartner-jelentés szerint már alig 1,7 százalékra olvadt. Lássuk, milyen eséllyel indul a Lumia 950.
Khm
Az újdonság borítása teljes egészében műanyagból készült, vagyis a prémium minőségérzet a kanyarban sincs, pedig ebben a kategóriában ezt elvárnánk így 2015 végén. Ennél a telefonnál nem csak az Apple, a Samsung és a Huawei aktuális csúcsmobiljai, hanem még a fémkeretes Lumia 930-as elődmodell is minőségibb benyomást keltett A matt fekete műanyagnak talán csak annyi előnye van, hogy nem igazán látszanak meg rajta az ujjlenyomatok.
Amilyen az anyagválasztás, körülbelül olyan a design, tehát jól érződik, hogy a tervezők abszolút nem engedhették szabadjára a fantáziájukat.
A Lumia 950-ről nem rí le, hogy 200 ezer forintos csúcsmobil, és olyan érzést kelt az emberben, mint bármelyik névtelen kínai okostelefon a középkategóriából.
Hmm
Az elődhöz képest mind képátló, mind pedig felbontás tekintetében előrelépés történt, így most már egy 5,2 colos méretű és nem kevesebb, mint 2560x1440 pixeles felbontású érintőkijelzőt figyelhetünk. Az 564 ppi-s pixelsűrűségnek köszönhetően a képminőség elképesztően jó, ráadásul a Gorilla Glass 3 védelmet élvező panel AMOLED technológiájú, tehát a kontrasztaránya gyakorlatilag végtelen. A fényerőt automatika állítja, és remek dolog, hogy még erős napsütés esetén sem fogy ki a szufla a kijelzőből, amelynek a betekintési szögeire sem lehet panaszunk.
Felszereltség
A mérlegen kereken 150 grammot nyomó és 8,2 mm vastag telefon baloldali éle teljesen csupasz, az ellentétes oldal pedig a hangerőállító gombpárnak, a bekapcsológombnak és a dedikált exponálógombnak ad otthont. Felülre került a 3,5 milliméteres jack dugalj, alul pedig egy vadonatúj USB Type-C csatlakozóaljzat. Ez utóbbi előnye, hogy szimmetrikus kialakítása révén vakon beledughatjuk a töltőt, illetve az USB 3.1 támogatásnak köszönhetően villámgyors adatátvitelt is biztosít. Innovatív megoldás ugyan, de jelenleg hátrány, hogy a manapság széles körben elterjedt microUSB töltőkkel nincs lehetőség a megfáradt aksi töltésére.
A legfrissebb trendektől eltérően a Lumia 950 nem unibody kialakítású, tehát könnyen leszedhető a hátlapja, ami mögött többek közt egy microSD bővítőhely, egy nanoSIM slot és egy 3000 mAh kapacitású cserélhető akkumulátor rejtőzik. Ez utóbbi tapasztalatunk szerint a szokásos, átlagos használat mellett egynapos üzemidőt hozza. Az viszont nem átlagos, hogy a dobozban találunk egy gyorstöltőt, illetve a vezeték nélküli (Qi) töltés lehetősége is adott, de ehhez már külön töltőt kell beszerezni.
Szintén külön kell megvásárolni a headsetet, merthogy nem adnak a készülék mellé – ez finoman szólva is furcsa.
Új ablakok
A Lumia 950-en már a dobozból kivéve a Windows 10 mobilra optimalizált verziója fut. A felhasználói felület nem változott meg gyökeresen, tehát a korábbi Windows Phone-okat használók kapásból otthon érezhetik magukat a 10-es verzióban.
A fentről lehúzható panelbe érkeznek meg a különböző értesítések, melyek terén újdonság a különböző Windows-eszközeink közti szinkronizáció. Például ha a számítógépünkön megnézünk egy Skype-értesítést, az azonnal a telefonunkon is megtekintett állapotba kerül, így aztán nem találkozunk kétszer ugyanazzal a figyelemfelhívással.
A kijelző alatt nincsenek fizikai gombok, vagyis a szokásos három Windows funkciógomb a képmegjelenítő alsó sorában virtuális formában kapott helyet. A virtuális billentyűzetet továbbfejlesztették, így már semmi akadálya annak, hogy változtassunk a méretén, vagy hogy áthelyezzük máshova a kijelzőn.
Vélhetően senki sem lepődik meg azon, hogy a Windows 10 Mobile felvillantja a Microsoft komplett szoftverarzenálját, vagyis igen masszív Excel-, Word-, PowerPoint-, OneNote-, OneDrive- és Skype-támogatást kapunk. A más készülékekről történő átköltözést (névjegyek, SMS-ek, képek) hatékonyan segíti a Bluetooth-t használó Adatátvitel alkalmazás. Emellett diktafon, óra, számológép, fájlkezelő, offline térkép alkalmazás, jóféle zenelejátszó is helyet kapott a telefonon, ami böngészőként természetesen már nem Internet Explorert, hanem Edge-et használ.
Új alkalmazásokat az Áruházból lehet letölteni, ahol azonban sajnos nem lehet szűrni azokat az úgynevezett univerzális alkalmazásokat, melyek lényegében az összes Windows 10 platformon (azaz számítógépen, telefonon és tableten is) hasonló formában futtathatók.
A slusszpoén, a Continuum
Aki beszerez a telefon mellé egy 35 ezer forintos, Display Dock nevezetű dobozkát, az tévéje hatalmas képernyőjén, egy normál Windows 10-hez hasonló felületen böngészheti a webet vagy szerkesztheti dokumentumokat. A HDMI és DisplayPort-kompatibilis Display Dockra lényegében bármilyen USB-s billentyűzetet, egeret és adattárolót rá lehet csatlakoztatni, de a tévén a kurzort akár az okostelefon érintőkijelzőjéről is mozgathatjuk.
Bár a tévén érzetre nagyon hagyományos Windows 10 életérzést kapunk, normál W32/64-es programok futtatására nincs lehetőség, és egyelőre kevés a Continuum támogatással rendelkező alkalmazás. Továbbá ilyenkor már alaposan melegszik a telefon, ami nem is csoda, hiszen egyszerre hajtja meg a saját kijelzőjét, a tévét, és még az aksija is töltődik a dokkolón keresztül.
Lóerő és íriszszkenner
Az LG G4-ben már megszerettük azt a hatmagos Snapdragon 808-as chipsetet, mellyel most a Lumia 950-ben újra találkozhatunk. Bár ez nem egy ultra high-end chipkészlet, mégis simán meghajtja a QHD kijelzős készüléket, és nem is melegszik túlságosan. A RAM a mai elvárásoknak megfelelően 3 GB kapacitású, a 32 GB-os belső tárhely pedig microSD memóriakártyával egyszerűen bővíthető.
A kötelező elemek mellé wifi, 4G/LTE mobilnet, NFC, GPS, FM-rádió, és bizonyos modellekben két SIM kártyának való hely is van.
A frontkamera közelében helyezték el a készülék egyik legegyedibb elemét, mely nem más, mint az íriszszkenner. Ez a biometrikus azonosítási megoldás a kijelző feletti jobbfelső sarokból vörös fényt bocsát ki, és így szkenneli be a szemünket. Az alapkoncepció nem rossz, a gyakorlati élményt viszont jelentősen rontja, hogy az egyelőre még bétás Windows Hello rendszer nem túl gyors, illetve hogy csak viszonylag közelről, a telefont az arcunktól 20 centiméterre tartva működik, ráadásul szemüvegben nem használható. Az idei telefonokban lévő ujjlenyomat-leolvasók ennél sokkal egyszerűbben és gyorsabban használhatók.
Kamera haladó fotósoknak (is)
A kamera közelében járva óhatatlanul is az ember eszébe juthat néhány előd, a Nokia-mobilok mindig is híresek voltak kiváló kameráikról. Szerencsére ez nincs másképp, a legújabb Microsoft Lumia esetében sem.
A hátlap síkjából enyhén kiemelkedő fényleső áll egyrészt egy f1,9-es fényerejű és 26 mm-es nagylátószögű objektívből, másrészt pedig egy 20 megapixeles felbontású BSI-CMOS képérzékelőből. A szenzor az átlagnál nagyobb, 1/2,4 colos mérettel rendelkezik, és egészen kiváló képminőséget biztosít, ráadásul 8 megapixeles felbontás mellett még 2x-es veszteségmentes zoomot is kapunk. A haladó fotósok számára remek hír, hogy nemcsak a fényérzékenység (ISO100-3200), hanem a zársebesség (1/16000-4 másodperc) is manuálisan állítható, és nemcsak JPEG, hanem RAW formátumba is fotózhatunk.
A vadonatúj Fényképek alkalmazásban tárolt fotók automatikusan szinkronizálódnak egyéb Windows 10 készülékeinkkel, albumokba szervezhetők, és automatikus javítást is kaphatnak.
A veszteségmentes zoom Full HD videózáskor is rendelkezésre áll, és ilyenkor akár 60 fps sebességet is választhatunk, ha pedig beérjük 30 képkocka/másodperccel, akkor akár Ultra HD 4K felbontású mozgóképeket is rögzíthetünk.
Verdikt
A Microsoft Lumia 950 elöl egy gyönyörű QHD kijelzőt, hátul pedig egy kiváló minőségű kamerát mutat, de valahogy a kettő között mintha kicsit elveszne a lényeg. A prémium minőségérzet abszolút nincs meg, az üzemidő átlagos, az írisz-szkenner jelen formájában nem túl életképes, és az amúgy igencsak ötletes Continuumon is van még mit fejleszteni.
A különböző eszközök közötti határokat immár szinte teljesen elmosó Windows 10 rajongói számára persze még így sem lehet kérdéses, hogy mi lesz a következő mobiljuk: nagy valószínűséggel a 200 ezer forintos Lumia 950 vagy a 230 ezer forintos Lumia 950 XL, melyben kicsit erősebb chipset és nagyobb kijelző található. A többiek viszont alighanem jobban teszik, ha mást választanak.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.