Tech hvg.hu 2015. november. 25. 12:01

Sportol? Játsszon mobilon vagy számítógépen, és javul a teljesítménye

Az agyunkat próbára tevő játékok mérhetően javítják a sportban nyújtott teljesítményt - állítja egy friss kutatás.

Fejben dől el – szokták mondani a sportról a téma iránt érdeklődők, és hogy ez egyáltalán nem üres beszéd, most egy új kutatás bizonyítja, méghozzá elég szokatlan módon. A kaliforniai UC Riverside egyetem szakemberei szerint ugyanis az agyunkat tornáztató mobilos vagy számítógépes játékok javítják a sportteljesítményt.

Kísérletüknél egy baseballcsapatnál vizsgálódtak, ahol követték az eredményeket és minden statisztikát, közben pedig a játékosok 30 alkalommal közel fél órát játszottak egy kognitív készségfejlesztővel. Egyszínű képernyőn néha felbukkant egy nehezen észrevehető, más árnyalatú alak, amelyet észre kellett venniük, és megrajzolni az alakjukat, mindezt elég gyorsan.

Az első próbálkozásokhoz képest több mint 30 százalékkal javultak az eredményeik, ráadásul az utolsó alkalmaknál már hibátlan teljesítmények is akadtak. Időközben viszont hasonló arányban nőtt a meccseken szerzett pontok száma, amely a teszt előtti időszakhoz képest néggyel több győzelmet hozott ugyanannyi idő alatt.

A Peak Wellbeing blog emlékeztet: ez az eredmény hasonló, mint egy 2011-es kutatásé, amelynél sportembereket és nem sportolókat kértek arra: egy szimulátorban a virtuális forgalomban kerüljék el, hogy elüssék őket a kivetített autók. A sportolók pedig sokkal gyorsabban és többször vették észre a közelgő veszélyt, mint a nem sportolók.

A kutatók véleménye szerint így a gondolkodást és gyors reagálást igénylő játékok fejlesztik azokat a kognitív képességeket, amelyek a sportpályákon és a való életben is jobb teljesítményt biztosítanak.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.