A banán is lehet halálos, de ehhez elég sokat kellene belőle enni - többek között ez is kiderül abból az érdekes videóból, amely bemutatja, hogy a mindennapokban mennyi sugárzás ér minket.
Pakson és környékén élni mennyire veszélyes? Röntgen készítésekor félni kell a sugárzástól? Ilyen kérdéseket válaszol meg a Business Insider remek videója, amely azt szedte össze, hogy a mindennapokban mennyi sugárzás ér minket. Ahhoz, hogy az átlagos tevékenységek sugárzási dózisát meg tudjuk adni, a mikrosievert a legjobb mértékegység, már csak azért is, mert a sugárzás mennyiségét annak biológiai hatása alapján méri.
A paksi - vagy a világ bármely másik - atomerőműve 80 kilométeres körzetében élni azt jelenti, hogy évente biztos éri az embert 0,09 mikrosievert sugárzás. Mindjárt kiderül, hogy ez nem valami sok, hiszen ennél több, 0,1 mikrosievertnyi ér minket akkor, ha átvizsgál minket a reptéri átvilágító gép, és érdekes módon egy banán elfogyasztása is ugyanennyi sugárzással jár.
5 mikrosievert sugárzás ér minket orvosi röntgenezéskor, viszont nyolcszor több, ha egy olyan hosszú repülőútra megyünk, mintha például New Yorkból utaznánk Los Angelesbe. Az eddig felsoroltak hatása eltörpül egy koponya CT-hez képest, egy ilyen vizsgálat közben 2 ezer mikrosievert sugárzással kell számolni.
Összeszámolták, hogy természetes forrásokból az embereket átlagosan mennyi sugárzás éri egy évben, ez 3100 mikrosievert. Hogy ez mennyire sok? Ha valaki minden nap másfél doboz cigarettát elszív egy éven át, akkor összesen - csak ebből - 13 ezres érték adódik össze.
És hogy mekkora a halálos dózis? 4 millió mikrosievertnyi sugárzás rövid időn belül végezne velünk.